Aktualizacja: 29.12.2021 07:13 Publikacja: 29.12.2021 14:08
Foto: Adobe Stock
W takim bowiem przypadku składki społeczne wolno naliczać od indywidualnie określonej podstawy ich wymiaru, której bazą jest ubiegłoroczny dochód z biznesu. To tzw. mały ZUS plus – rozwiązanie wprowadzone od lutego 2020 r., o którym ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych mówi w art. 18c pkt 1.
Z takiego uprawnienia mogą skorzystać tylko przedsiębiorcy, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy systemowej, tj. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych. W tej grupie nie ma więc twórców i artystów, osób wykonujących wolny zawód ani wspólników spółek jawnych, komandytowych, partnerskich czy wspólnika jednoosobowej spółki z o.o., a także osób prowadzących publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół. Natomiast wspólnicy spółki cywilnej są do tej ulgi uprawnieni z uwagi na to, że są traktowani jak przedsiębiorcy w myśl ustawy Prawo przedsiębiorców.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Wbrew zapowiedziom i oczekiwaniom pracodawców, kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych nie zostaną podniesione od 1 lipca 2024 r. Z projektu wyrzucono możliwość wstecznego ubiegania się o wsparcie.
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy aby przekazać informację zwrotną sygnaliście, trzeba zakończyć postępowanie wyjaśniające? Czy trzeba przekazać taką informację w przypadku zgłoszenia anonimowego? Czy sygnalista ma prawo domagać się otrzymania raportu przygotowanego przez komisję wyjaśniającą?
Darowizna lub spadek od członków najbliższej rodziny jest zwolniona z podatku. Kto dokładnie może z tego skorzystać i na co trzeba uważać, by tego zwolnienia nie stracić.
Z końcem listopada upływa termin składania wniosków o świadczenie z programu „Dobry Start”. 300 plus można otrzymać raz w ciągu roku na każde dziecko w wieku szkolnym. Wnioski w tegorocznym naborze składano od 1 lipca.
Za kilka dni, 29 listopada, ruszą pierwsze wypłaty świadczeń "Aktywni rodzice w pracy" i "Aktywnie w domu". Będą to za świadczenia za październik.
Wzrost cen papierosów i innych wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Podniesienie składki ZUS oraz wyższe stawki podatku od nieruchomości – na te m.in. podwyżki w 2025 r. powinniśmy się przygotować.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Zapraszamy na bezpłatny webinar „Rzeczpospolitej”:
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Umorzenie składek od przedsiębiorców i różne nowe formy wsparcia samorządów - to treść noweli do ustawy powodziowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas