Mały ZUS plus sposobem na obniżenie kosztów biznesu w 2022 r.

Przedsiębiorca, który w 2021 r. osiągnął przychód z działalności gospodarczej nie wyższy niż 120 000 zł, w przyszłym roku może mieć prawo do opłacania niższych składek społecznych.

Publikacja: 29.12.2021 14:08

Mały ZUS plus sposobem na obniżenie kosztów biznesu w 2022 r.

Foto: Adobe Stock

W takim bowiem przypadku składki społeczne wolno naliczać od indywidualnie określonej podstawy ich wymiaru, której bazą jest ubiegłoroczny dochód z biznesu. To tzw. mały ZUS plus – rozwiązanie wprowadzone od lutego 2020 r., o którym ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych mówi w art. 18c pkt 1.

Z takiego uprawnienia mogą skorzystać tylko przedsiębiorcy, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy systemowej, tj. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych. W tej grupie nie ma więc twórców i artystów, osób wykonujących wolny zawód ani wspólników spółek jawnych, komandytowych, partnerskich czy wspólnika jednoosobowej spółki z o.o., a także osób prowadzących publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół. Natomiast wspólnicy spółki cywilnej są do tej ulgi uprawnieni z uwagi na to, że są traktowani jak przedsiębiorcy w myśl ustawy Prawo przedsiębiorców.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?