Aktualizacja: 19.01.2022 07:35 Publikacja: 19.01.2022 13:29
Foto: Adobe Stock
Pakiet zmian podatkowych w ramach tzw. Polskiego Ładu (PŁ) istotnie wpływa na obciążenia fiskalne milionów podatników. Już pierwsze dni funkcjonowania nowych przepisów potwierdziły obawy, że reforma podatkowa spowoduje dużo zamieszania w rozliczeniach wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców, członków zarządu i innych grup. Wielu podatników, którzy otrzymali wynagrodzenia na początku stycznia 2022 r., ustalone zgodnie z nowymi przepisami, a więc m.in. bez odliczenia składki zdrowotnej, zauważyło niższe transfery pensji na rachunki bankowe w porównaniu do roku ubiegłego. Co istotne, dotyczyło to również tych podatników, którzy – zgodnie z założeniami reformy – na zmianach powinni zyskać lub co najmniej nie stracić. Wynika to z faktu, że nowe ulgi podatkowe (np. ulga dla klasy średniej czy znacznie wyższa kwota wolna od podatku) nie zostały skonfigurowane w sposób pozwalający na realne obniżenie poszczególnych miesięcznych zaliczek do poziomu sprzed 1 stycznia 2022 r. Prawdą jest, że część osób, które tracą na zaliczkach w trakcie 2022 r., odzyska nadpłacone zaliczki w drugiej połowie tego roku lub w ramach zeznania rocznego. Jednak zanim otrzymają należną im nadpłatę, przez kilka lub nawet kilkanaście miesięcy skredytują PŁ.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zostaną podniesione z mocą wsteczną. Kiedy i za jaki okres pracodawcy będą mogli ubiegać się o ich wyrównanie?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy aby przekazać informację zwrotną sygnaliście, trzeba zakończyć postępowanie wyjaśniające? Czy trzeba przekazać taką informację w przypadku zgłoszenia anonimowego? Czy sygnalista ma prawo domagać się otrzymania raportu przygotowanego przez komisję wyjaśniającą?
Kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zostaną podniesione z mocą wsteczną. Kiedy i za jaki okres pracodawcy będą mogli ubiegać się o ich wyrównanie?
Czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca może finansować paczki, karty przedpłacone oraz spotkania świąteczne? Czy wartość tych świadczeń zawsze trzeba różnicować?
Przedsiębiorca nie musi płacić składek społecznych m.in. wtedy, gdy ma inny tytuł do tych ubezpieczeń, jakim jest stosunek pracy. Warunkiem jest jednak, by osiągał z niego odpowiednie wynagrodzenie.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Ponad siedmiu na dziesięciu Polaków nie jest zadowolonych ze swoich zarobków. Wprawdzie ostatnie lata przyniosły szybki wzrost płacy minimalnej i średniego wynagrodzenia, lecz sporą część tego wzrostu „zjadła” inflacja.
Jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu posłowie Koalicji Obywatelskiej złożą projekt ustawy, wprowadzający obowiązek podania widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę - informuje radio RMF FM.
Sekretarz nie mógł skutecznie wprowadzić pod obrady rady miasta uchwały w sprawie ustalenia miesięcznego wynagrodzenia burmistrza.
Bez niezależności finansowej nie można mówić o w pełni niezależnej od władzy prokuraturze, a pomysł powiązania płac prokuratorów z wynagrodzeniami urzędników doprowadzi do pauperyzacji zawodu – twierdzą zgodnie prokuratorzy w reakcji na pomysły Ministerstwa Finansów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas