Aktualizacja: 10.03.2021 12:10 Publikacja: 10.03.2021 16:15
Foto: Adobe Stock
Takiej odpowiedzi udzieliło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w piśmie z 15 lutego 2021 r. w odpowiedzi na pytanie redakcji Dziennik Gazeta Prawna. Tym samym po pierwsze zmienił zdanie, a po drugie zakończył spór, jaki w tym zakresie toczył się od wielu lat.
Wątpliwości dotyczyły dodatku stażowego, który w myśl wewnątrzzakładowych przepisów przysługuje także za czas niezdolności do pracy, obok wynagrodzenia chorobowego czy zasiłku. Jeszcze w 2010 r. resort pracy uważał, że stanowi on bazę do naliczania tzw. trzynastki. W stanowisku z 20 stycznia 2010 r. Departament Prawa Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazał, że: „(...) dodatek za wieloletnią pracę przysługujący pracownikowi samorządowemu za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za które otrzymuje wynagrodzenie (np. z powodu choroby, zwolnień od pracy na podstawie przepisów art. 37 i 188 K.p., rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy...) jak i za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby albo konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu zasiłek z ubezpieczenia społecznego – powinien być w całości uwzględniony w podstawie wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego (...).".
W biurowcach nie gasi się już światła o 23:00. Praca po godzinach przeniosła się do domów.
Praca w dni wolne jest ściśle uregulowana i powinna być zrekompensowana. Pracodawca, który tego nie dopilnuje, m...
W tym roku 3 maja wypada w sobotę. Kiedy pracownikowi należy się wolne?
Częstym przedmiotem sporów z ZUS jest wysokość wynagrodzenia ustalonego przez strony w umowie o pracę. W razie z...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Na co zwrócić uwagę, by umowa podpisana z samozatrudnionym była zgodna z prawem? Błąd może pociągnąć za sobą kon...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas