Rynek pracy otwarty dla wszystkich obywateli Ukrainy

Uchodźcę, który uzyska numer PESEL, pracodawca może zatrudnić bez pozyskania zezwolenia na pracę czy oświadczenia o powierzeniu pracy. Tak samo jak każdego innego obywatela Ukrainy przebywającego u nas legalnie.

Publikacja: 16.03.2022 13:35

Rynek pracy otwarty dla wszystkich obywateli Ukrainy

Foto: rp.pl / Paweł Rochowicz

Większość regulacji ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w  związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (DzU poz. 583) weszła w życie od 24 lutego br. – daty rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Jej rozwiązania dotyczą głównie osób, które w Polsce pojawiły się po 23 lutego br. i przyjechały bezpośrednio z Ukrainy. Warunek bezpośredniości nie dotyczy tylko tych obywateli Ukrainy, którzy posiadają Kartę Polaka i którzy z powodu działań wojennych przybyli do Polski wraz z najbliższą rodziną. Jednak nowe prawo obejmuje też osoby, których dokumenty pobytowe tracą ważność po 23 lutego br., ale wjechały do Polski wcześniej. Szeroko też otworzono rynek pracy dla wszystkich obywateli Ukrainy, którzy w Polsce przebywają legalnie.

Pozostało 85% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Powódź uniemożliwia pracę. Jakie warianty ma pracownik? Czy dostanie zapłatę?
Kadry i Płace
Jakie są zasady i limity zatrudniania na czas określony?
Kadry i Płace
Czy ZUS może prowadzić kontrolę bez limitów?
Kadry i Płace
Zwolnienia grupowe. Komu przysługuje ochrona? Komu należy się odprawa?
Kadry i Płace
Kiedy kierownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową?