Aktualizacja: 12.01.2025 23:07 Publikacja: 22.06.2022 16:10
Foto: Adobe Stock
Tak uznał Sąd Okręgowy w Łodzi w wyroku z 26 kwietnia 2022 r. (VIII Ua 76/21).
ZUS odmówił prawa do zasiłku chorobowego za okres wskazany w orzeczeniu i zobowiązał do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia. Zarzucił wnioskodawczyni, że w okresie orzeczonej niezdolności do pracy, za którą pobierała zasiłek, wykonywała ona pracę zarobkową, tj. czynności wynikające z zatrudnienia na stanowisku członka zarządu spółki z o.o. ZUS wskazał m.in., że wnioskodawczyni wykonywała w tym okresie przelewy z konta firmowego, wysyłała wiadomości mailowe w sprawach służbowych i udzieliła pełnomocnictwa. Wnioskodawczyni odwołała się od tej decyzji do sądu rejonowego. Ten oddalił jej odwołanie, podzielając ustalenia organu rentowego. Jak ustalił sąd rejonowy, kobieta podlegała pracowniczemu obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu zatrudnienia na stanowisku prezesa zarządu (jednoosobowego). W spornym okresie otrzymała zwolnienia lekarskie z tytułu niezdolności do pracy oraz zasiłek chorobowy z ZUS. W tym czasie udzieliła jednemu z pracowników spółki pełnomocnictwa do zawarcia umów i wysyłała maile w sprawach spółki. Ponadto posługiwała się na wyłączność bankowym kontem służbowym, dokonując przelewów. Sporządziła też oświadczenie o cofnięciu rezygnacji z funkcji prezesa zarządu i zobowiązała się do przyjazdu do miejscowości siedziby zatrudniającej jej spółki wraz z wysłanym po nią kierowcą.
Zniknie litania przesłanek, które trzeba wykazać, aby udowodnić mobbing. A krzywdy zrekompensuje co najmniej półroczna pensja.
Przepisy doprecyzowujące okres, po jakim przedsiębiorca może ponownie skorzystać z ulgi w składkach zwanej Mały ZUS plus, wciąż nie weszły w życie. Czy w 2025 r. ZUS nadal wymaga trzyletniej przerwy?
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje zmianę definicji mobbingu, która obowiązywała przez ponad 20 lat. Obecnie niewłaściwe zachowanie nie zawsze oznacza mobbing. Jak go rozpoznać? Czy za mobbing może być uznane zlecanie pracy nadliczbowej, telefony po godzinach pracy albo wyznaczanie zadań powyżej kompetencji?
W sprawie o odszkodowanie za mienie powierzone pracownik może kwestionować ważność umowy o odpowiedzialności materialnej, prawidłowość powierzenia mu mienia czy rzetelność inwentaryzacji. Jak uniknąć popełnianych błędów i nie ryzykować przegranej w sądzie?
Ustalając prawo i wysokość wynagrodzenia rocznego. tzw. trzynastki, należy wyłączać okresy i wynagrodzenie wypłacone za czas usprawiedliwionych nieobecności w pracy. Co się dzieje w razie ich wliczenia?
Rodzinna opieka nad nieruchomością na czas przejściowy, choć bardzo się przedłużający, nie prowadzi do jej zasiedzenia.
Fiskus potwierdza, że pracownikowi, któremu pracodawca zwraca wydatki na okulary, przysługuje zwolnienie z PIT. Skarbówka zgadza się też, że pracodawca może rozliczyć te wydatki w kosztach. Ale nie pozwala na odliczenie VAT.
- Prezydent i premier bohatersko rozwiązali problem, który sami stworzyli. Premier Netanjahu nie miał zamiaru przyjeżdżać do Polski - mówiła w programie 7. Dzień Tygodnia europosłanka Konfederacji Anna Bryłka. Wiceszef MON Cezary Tomczyk tłumaczył, że uchwała rządu dotyczy tylko tego jednego dnia.
W nocy organizm potrzebuje odpoczynku, jednak nie każdy pracownik może sobie na to pozwolić. Świadczenie pracy o tej porze nie jest łatwe, dlatego też przysługuje za to specjalny dodatek. Ile wyniesie w 2025 roku?
Komunikat o umożliwieniu władzom Izraela wzięcia udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz został odebrany jako przyznanie immunitetu Beniaminowi Netanjahu. Jednak stosując propaństwową wykładnię uchwały można uznać, że nie jest to zapowiedź złamania prawa międzynarodowego.
Od chwili wydania nakazu aresztowania przez haski Trybunał, premiera Izraela Beniamina Netanjahu w Polsce nie chroni ani immunitet dyplomatyczny, ani Służba Ochrony Państwa.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec dziecka ubezwłasnowolnionego, co do zasady nie przysługuje wynagrodzenie za sprawowanie nad nim opieki prawnej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas