Zezwolenia na pracę cudzoziemców mniej sformalizowane

Starając się o zalegalizowanie pracy obcokrajowca, pracodawca może obecnie posługiwać się kopiami dokumentów. A urząd pracy nie ma obowiązku stosować testu rynku pracy w każdym przypadku.

Publikacja: 28.09.2022 22:00

Zezwolenia na pracę cudzoziemców mniej sformalizowane

Foto: Adobe Stock

29 lipca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie regulujące m.in. wydawanie zezwoleń na pracę oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Zastąpiło ono rozporządzenie z 7 grudnia 2017 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń. Nie zmienia ono warunków wydawania takich zezwoleń, natomiast reguluje pewne kwestie formalne. Dostrzegalną zmianą jest ograniczenie konieczności przedstawiania oryginałów dokumentów w takich postępowaniach. Postępowania rozpoczęte i nie zakończone przed 29 lipca prowadzone są na podstawie dotychczasowych przepisów.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: związkowiec to nierób czy bohater?
Kadry i Płace
Jakie są najczęstsze grzechy związków zawodowych
Kadry i Płace
Nadchodzi rewolucja w zasadach działania agencji zatrudnienia
Kadry i Płace
Świadczenie urlopowe to nie wczasy pod gruszą
Kadry i Płace
Czy RODO to skuteczny straszak na pracodawców?