Szef może żądać włączenia kamerki w laptopie

Pracownik zdalny co do zasady nie może odmawiać uruchomienia kamery, szczególnie w czasie spotkań służbowych. Niekiedy to polecenie może jednak naruszać jego prawa.

Publikacja: 16.11.2022 23:00

Szef może żądać włączenia kamerki w laptopie

Foto: Adobe Stock

Temat obowiązku włączenia kamerki w trakcie pracy zdalnej powrócił za sprawą orzeczenia holenderskiego sądu (Rechtbank Zeeland-West-Brabant w Tilburgu, wyrok z 28 września 2022 r., nr sprawy: 10072897 AZ VERZ 22-61). Rozpatrywał on sprawę telemarketera, który z uwagi na odmowę włączenia kamerki w trakcie całodziennego szkolenia został zwolniony ze skutkiem natychmiastowym za „odmowę świadczenia pracy” oraz „niesubordynację”.

Amerykańska spółka, dla której pracował, wymagała, aby przez cały czas trwania szkolenia pracownicy udostępniali swój ekran i mieli włączoną kamerkę. Pracownik uzasadnił swoją odmowę dyskomfortem i naruszeniem jego prawa do prywatności. Uważał, że jest to działanie nieproporcjonalne, a monitorowanie jego czynności i tak odbywało się za pomocą udostępnionego ekranu. W odpowiedzi spółka argumentowała, że włączona kamerka nie różni się niczym od zwykłej obserwacji pracowników przez menedżera w środowisku biurowym.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Jest szybki sposób na niesolidnych rodziców. Pensja męża na konto żony
Kadry i Płace
Kiedy należy się etat, a kiedy umowa o pracę jest zawarta dla pozoru?
Kadry i Płace
Kiedy żona może zażądać przelewu pensji męża?
Kadry i Płace
Jakie obowiązki ma pracodawca, gdy pracownik idzie do wojska?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak zadbać o równość płac w firmie?