Reklama

Nie tylko orzeczenie wydane przez lekarza współpracującej placówki jest wiążące

Pracodawca nie może odmówić przyjęcia orzeczenia z badań profilaktycznych wystawionego pracownikowi przez lekarza z placówki medycznej, z którą firma nie ma podpisanej umowy.
Nie tylko orzeczenie wydane przez lekarza współpracującej placówki jest wiążące

Foto: Adobe Stock

Przed podjęciem nowej pracy, przy zmianie stanowiska lub po powrocie po długiej chorobie pracownik musi uzyskać potwierdzenie zdolności do pracy na podstawie badań lekarskich. Dokument ten wystawia lekarz medycyny pracy w formie orzeczenia. Pracownik zobowiązany jest także wykonać badania okresowe, które mają potwierdzić brak przeciwwskazań do kontynuowania pracy na zajmowanym dotąd stanowisku.

Zgodnie z przepisami prawa przyjmuje się, że pracownik wykonuje badania w placówce, z którą pracodawca ma podpisaną umowę. Czy możliwe jest jednak przyjęcie przez pracodawcę orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy wystawionego przez inną jednostkę medyczną (innego lekarza medycyny pracy – profilaktyka)? Zalecenia w tej kwestii są rozbieżne, jednak pracodawca ma taką możliwość.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama