Łamanie zasad współżycia społecznego może uzasadniać nawet dyscyplinarkę

Pracownik ma obowiązek stosować się do zasad współżycia społecznego, czyli norm moralnych, obyczajowych, etycznych i zwyczajów obowiązujących w zakładzie pracy. I to nie tylko w miejscu świadczenia obowiązków, ale również w delegacji.

Publikacja: 12.10.2023 02:01

Łamanie zasad współżycia społecznego może uzasadniać nawet dyscyplinarkę

Foto: Adobe Stock

- W kodeksie pracy jest mowa o  zasadach współżycia społecznego, zarówno w kontekście obowiązków pracowniczych, jak i pracodawcy. Proszę o wyjaśnienie, kiedy te zasady mają zastosowanie i czy rzeczywiście ważne jest ich stosowanie oraz czy nieprzestrzeganie zasad współżycia społecznego może być uzasadnioną podstawą do rozwiązania umowy o pracę? – pyta czytelnik.

Niewątpliwie obowiązkiem pracownika, zapisanym w kodeksie pracy, jest wykonywanie pracy sumiennie i starannie oraz stosowanie się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Ponadto jego obowiązkiem jest przestrzeganie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Granica między zdalnym a zagranicznym
Kadry i Płace
Co oznacza dla pracodawców i pracowników równość płac?
Kadry i Płace
Na co zwrócić uwagę, wykazując przychody pracującego emeryta lub rencisty?
Kadry i Płace
Praca w gospodarstwie rolnym wydłuża staż pracy
Kadry i Płace
Praca zdalna cudzoziemców w Polsce: nieprecyzyjne przepisy, realne zagrożenia