Reklama

Sygnalista może pominąć wewnętrzną ścieżkę zgłoszeń

Pracownik, który jest sygnalistą może zgłosić podejrzenie naruszeń w firmie korzystając z kanału zewnętrznego, bez uprzedniego wykorzystania procedury firmowej. Nie wolno za to stosować wobec niego żadnych działań odwetowych.
Sygnalista może pominąć wewnętrzną ścieżkę zgłoszeń

Foto: Adobe Stock

- Czy będę mógł wyciągnąć konsekwencje wobec pracownika, który dokona zgłoszenia zewnętrznego w związku z podejrzeniem naruszenia prawa w firmie, którą zarządzam? Mamy opracowany w firmie regulamin przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych, sporządzony przez renomowaną kancelarię prawniczą. Ponadto wyznaczyłem koordynatora do przyjmowania zgłoszeń. Mamy również w firmie dedykowany numer telefonu, pocztę elektroniczną oraz przygotowaną skrzynkę do wrzucania zgłoszeń w miejscu bez nadzoru monitoringu. W związku z tym firma spełniła wszelkie wymogi wskazane w dyrektywie i projekcie ustawy. Z tego względu uważam, że zatrudniony nie powinien dokonywać zgłoszeń zewnętrznych, a jeśli to uczyni, powinien zostać ukarany za nielojalność, np. poprzez zwolnienie dyscyplinarne. – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama