Jakie ryzyka niesie za sobą rekrutacja z pomocą AI

Sztuczna inteligencja używana bezmyślnie w procesie rekrutacji może przynosić efekty odwrotne od zamierzonych. Na przykład błędy w danych szkoleniowych mogą skutkować dyskryminacją kandydatów, a nadmierne poleganie na algorytmach może pomijać istotne ludzkie cechy, wpływając negatywnie na różnorodność i poczucie sprawiedliwości.

Publikacja: 30.11.2023 02:00

Jakie ryzyka niesie za sobą rekrutacja z pomocą AI

Foto: Adobe Stock

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii cyfrowy świat rekrutacji staje się coraz bardziej zaawansowany, oferując zarówno nowe perspektywy, jak i stawiając istotne wyzwania. Sztuczna inteligencja (AI)* wkracza do procesu rekrutacji, obiecując ułatwienia, ale także rodząc pytania o równość szans. Jak unikać potencjalnych pułapek i wykorzystać potencjał AI w sposób etyczny i zgodny z zasadą równego traktowania? Przyjrzymy się zarówno korzyściom, jak i możliwym zagrożeniom, które mogą wyniknąć z wykorzystania AI w rekrutacji. Przekonajmy się, jak odpowiednie zastosowanie sztucznej inteligencji może zrewolucjonizować proces rekrutacyjny, tworząc zróżnicowane, ale też bardziej sprawiedliwe i otwarte środowisko pracy dla wszystkich.

Pozostało 95% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Ewa Szadkowska: Prawo do przeżycia straty
Cykl Partnerski
Przejście do nowej energetyki musi być bezpieczne
Kadry i Płace
Prawa rodziców po stracie dziecka
Kadry i Płace
Urlop rodzicielski – możliwy jest podział i wydłużenie
Kadry i Płace
Zgłoszenia wewnętrzne a RODO
Kadry i Płace
Wakacje składkowe przysługują prawnikom