Jakie ryzyka niesie za sobą rekrutacja z pomocą AI

Sztuczna inteligencja używana bezmyślnie w procesie rekrutacji może przynosić efekty odwrotne od zamierzonych. Na przykład błędy w danych szkoleniowych mogą skutkować dyskryminacją kandydatów, a nadmierne poleganie na algorytmach może pomijać istotne ludzkie cechy, wpływając negatywnie na różnorodność i poczucie sprawiedliwości.

Publikacja: 30.11.2023 02:00

Jakie ryzyka niesie za sobą rekrutacja z pomocą AI

Foto: Adobe Stock

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii cyfrowy świat rekrutacji staje się coraz bardziej zaawansowany, oferując zarówno nowe perspektywy, jak i stawiając istotne wyzwania. Sztuczna inteligencja (AI)* wkracza do procesu rekrutacji, obiecując ułatwienia, ale także rodząc pytania o równość szans. Jak unikać potencjalnych pułapek i wykorzystać potencjał AI w sposób etyczny i zgodny z zasadą równego traktowania? Przyjrzymy się zarówno korzyściom, jak i możliwym zagrożeniom, które mogą wyniknąć z wykorzystania AI w rekrutacji. Przekonajmy się, jak odpowiednie zastosowanie sztucznej inteligencji może zrewolucjonizować proces rekrutacyjny, tworząc zróżnicowane, ale też bardziej sprawiedliwe i otwarte środowisko pracy dla wszystkich.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?