Zwolnienie za kłamstwo na etapie rekrutacji nie zawsze możliwe

Nie można rozwiązać z pracownikiem umowy z powodu jego działań i zachowań podejmowanych przed nawiązaniem stosunku pracy. Chyba że przekłada się to na nieprawidłowe wykonywanie przez niego obowiązków z powodu braku deklarowanych umiejętności czy uprawnień.

Publikacja: 07.12.2023 02:00

Zwolnienie za kłamstwo na etapie rekrutacji nie zawsze możliwe

Foto: Adobe Stock

Proces rekrutacyjny ma pomóc pracodawcy w wyborze pracownika posiadającego najlepsze kwalifikacje do wykonywania określonego rodzaju pracy, w szczególności w oparciu o jego wiedzę i zdobyte doświadczenie. Kandydaci prześcigają się liczbą odbytych kursów, zdobytych uprawnień, staży zagranicznych, znajomością języków i posiadaniem umiejętności miękkich czy takich, które mogą stanowić wartość dodaną dla pracodawcy. Bywa, że kandydaci, aby wyróżnić się na tle konkurencji, „ubarwiają” swoje doświadczenie i zakres umiejętności w przesłanym pracodawcy CV i podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Czy takie działanie może skutkować zwolnieniem pracownika, w tym zwolnieniem dyscyplinarnym, gdy na jaw wyjdzie, że nie posiada on wiedzy i doświadczenia, które było podstawą jego zatrudnienia? Czy pracownik może ponieść jeszcze inne konsekwencje?

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?