Kto łamie zasady współżycia społecznego, nie może się na nie powoływać

Pracownikowi, który został zwolniony z powodu nagannych zachowań łamiących zasady współżycia społecznego, co do zasady nie uda się skutecznie powołać w sądzie na naruszanie tych zasad przez pracodawcę.

Publikacja: 14.12.2023 02:00

Kto łamie zasady współżycia społecznego, nie może się na nie powoływać

Foto: Adobe Stock

- Pracownik został zwolniony za nielojalne zachowanie wobec pracodawcy. Wcześniej zachowywał się niezgodnie z zasadami współżycia społecznego wobec współpracowników oraz kilkukrotnie wobec zarządu spółki, w tym szkalował prezesa na łamach wewnętrznych czatów firmowych. Pracodawca nie stosował jednak wobec niego żadnych sankcji za te niewłaściwe zachowania. Niestety pracodawca wie, że zwalniając pracownika naruszył pewne formalności. Domaga się teraz, żeby sąd orzekł o odszkodowaniu zamiast przywrócenia do pracy, wskazując na niecelowość przywrócenia. Pracownik podniósł zarzut, że będzie to niezgodne z zasadami współżycia społecznego, ponieważ ma na utrzymaniu czworo dzieci i bezrobotną żonę. Czy pracodawca może kontrować to twierdzenie, powołując się na wcześniejsze złe postępki pracownika w sytuacji, gdy nie wskazał ich jako podstawy dokonanego wypowiedzenia? – pyta czytelniczka.

Pozostało 85% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Czy brak odzewu w procesie rekrutacji to dyskryminacja?
Kadry i Płace
Zakaz handlu w niedzielę i święta. Kogo obowiązuje i co grozi za jego łamanie?
Kadry i Płace
Jak łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą wpływa na uprawnienia pracownicze?
Kadry i Płace
Czy firmy muszą rozpatrywać zgłoszenia anonimowe sygnalistów?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Kadry i Płace
Joanna Kalinowska: Sygnaliści - kiedy godzina zero? Od kiedy można zgłaszać nieprawidłowości?