Elastyczność w formach zatrudnienia jest ograniczona

Aby zdobyć do pracy specjalistów, pracodawcy muszą obecnie oferować im większą swobodę niż etat. Powinni jednak uważać na ustalone warunki współpracy, by rodzaj kontraktu nie został podważony.

Publikacja: 08.02.2024 02:00

Elastyczność w formach zatrudnienia jest ograniczona

Foto: Adobe Stock

Rewolucja technologiczna ostatnich lat wpłynęła na transformację naszego życia, a nowatorskie rozwiązania technologiczne wygenerowały szereg możliwości na rynku pracy w postaci coraz to elastyczniejszych form zatrudnienia. To właśnie dzięki nowym technologiom, robotyce, sztucznej inteligencji, która przyspiesza tempo odkryć naukowych w skali dotychczas nieznanej, ewoluowały formy zatrudniania, określając na nowo atrakcyjność przedsiębiorców na rynku pracy.

Dotychczasowe umowy o pracę określające standardowy tydzień, godziny, miejsce i organizację pracy zostają wyparte przez rozwiązania dające pracownikom możliwość godzenia życia zawodowego z prywatnym. To zjawisko szczególnie widoczne wśród młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową. Obecnie na rynku pracy uwidacznia się potencjał do dalszego kształtowania form zatrudnienia w sposób godzący interesy zarówno pracowników, jak i pracodawców.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?