Czy emeryt może korzystać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych u kilku byłych pracodawców?

Osoba, która uprzednio przeszła na emeryturę i podjęła zatrudnienie u innego pracodawcy, gdzie otrzymuje wynagrodzenie w wysokości nie powodującej zawieszenia wypłaty świadczenia, jest „emerytem – byłym pracownikiem” w rozumieniu ustawy o zfśs, więc może korzystać ze środków funduszu.

Publikacja: 22.08.2024 04:30

Czy emeryt może korzystać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych u kilku byłych pracodawców?

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Sąd Najwyższy uchwałą z 21 lutego 2024 r. (III PZP 3/23).

Rozpatrywana sprawa dotyczyła byłej nauczycielki szkoły podstawowej, która przeszła na emeryturę, a następnie – już jako emerytka pobierająca świadczenie – nawiązała stosunek pracy na stanowisku wizytatora w kuratorium oświaty. W tym okresie korzystała ze świadczeń z funduszu socjalnego swojego poprzedniego pracodawcy jako emerytka. Po przepracowaniu kilku lat przerwała pracę w kuratorium i przeszła na utrzymanie wyłącznie z przysługującej jej emerytury. Wówczas szkoła podstawowa uznała, że ponieważ nauczycielka nabyła status uprawnionego do świadczeń z zfśs emeryta u swojego ostatniego pracodawcy, to utraciła go u swojego poprzedniego byłego pracodawcy – szkole podstawowej. Szkoła stwierdziła, że nie można być uprawnionym do świadczeń socjalnych u więcej niż jednego pracodawcy i zasadę tę należy rozciągać również na emerytów, gdyż nie mogą oni być traktowani korzystniej niż inni pracownicy. Powstały spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, czy emerytce, która podjęła zatrudnienie u innego pracodawcy, przysługuje wciąż prawo do korzystania z zfśs poprzedniego pracodawcy.

Pozostało 81% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Jakie są zasady i limity zatrudniania na czas określony?
Kadry i Płace
Czy ZUS może prowadzić kontrolę bez limitów?
Kadry i Płace
Zwolnienia grupowe. Komu przysługuje ochrona? Komu należy się odprawa?
Kadry i Płace
Kiedy kierownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową?
Kadry i Płace
Czy pracodawca może się wycofać z umowy o zakazie konkurencji?
Kadry i Płace
Czy rutynowe szkolenie BHP uchroni szefa przed odpowiedzialnością?