Aktualizacja: 08.12.2024 06:16 Publikacja: 22.08.2024 04:30
Foto: Adobe Stock
Tak orzekł Sąd Najwyższy uchwałą z 21 lutego 2024 r. (III PZP 3/23).
Rozpatrywana sprawa dotyczyła byłej nauczycielki szkoły podstawowej, która przeszła na emeryturę, a następnie – już jako emerytka pobierająca świadczenie – nawiązała stosunek pracy na stanowisku wizytatora w kuratorium oświaty. W tym okresie korzystała ze świadczeń z funduszu socjalnego swojego poprzedniego pracodawcy jako emerytka. Po przepracowaniu kilku lat przerwała pracę w kuratorium i przeszła na utrzymanie wyłącznie z przysługującej jej emerytury. Wówczas szkoła podstawowa uznała, że ponieważ nauczycielka nabyła status uprawnionego do świadczeń z zfśs emeryta u swojego ostatniego pracodawcy, to utraciła go u swojego poprzedniego byłego pracodawcy – szkole podstawowej. Szkoła stwierdziła, że nie można być uprawnionym do świadczeń socjalnych u więcej niż jednego pracodawcy i zasadę tę należy rozciągać również na emerytów, gdyż nie mogą oni być traktowani korzystniej niż inni pracownicy. Powstały spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, czy emerytce, która podjęła zatrudnienie u innego pracodawcy, przysługuje wciąż prawo do korzystania z zfśs poprzedniego pracodawcy.
Na najbliższą Gwiazdkę na pewno nie będzie prezentu w postaci wolnego 24 grudnia. A i przyszłoroczna wolna Wigilia też jest wątpliwa.
Znowelizowane przepisy ustawy powodziowej przewidują, że przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą starać się m.in. o umorzenie składek ZUS. A pracownicy z terenów powodziowych będą mogli korzystać z 20 dni wolnych jeszcze w 2025 r.
Czy żądania organizacji związkowej są dla pracodawcy wiążące? Jakie pomieszczenia i narzędzia trzeba udostępnić związkom? Czy ochrona członka związku zawodowego jest bezwarunkowa? Na jakie zmiany muszą przygotować się firmy?
Przed czym jest chroniony sygnalista i jak daleko sięga ta ochrona? Czy sygnalistę można zwolnić? A jeśli tak, to czy sygnalista może domagać się tzw. tymczasowego przywrócenia do pracy na czas trwania postępowania sądowego?
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Gdy zatrudnienie trwa bez przerwy, na podstawie kolejno zawieranych po sobie umów o pracę, powstaje pytanie, czy wymiar urlopu wypoczynkowego można ustalić dla ciągłego okresu zatrudnienia?
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu, którym zarządza Fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka, przegrało w toruńskim sądzie sprawę o zapłatę z firmą, która wykonała i montowała dach muzeum.
Sąd Rejonowy w Radomiu uniewinnił działaczkę organizacji humanitarnych i psycholog Marię Książak od zarzutu podszywania się pod pracownicę Służby Granicznej. Kobieta miała próbować uwolnić Kurda osadzonego w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli pod Warszawą.
Rzecznik dyscyplinarny powołany ad hoc przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara postawił nowe zarzuty dyscyplinarne rzecznikom dyscyplinarnym sędziów. Piotr Schab, Przemysław Radzik i Michał Lasota dostali je za „odmowę wykonywania wymiaru sprawiedliwości”.
Specjalny dodatek do emerytury przysługuje osobom, które mają za sobą określony czas czynnego działania w służbach ratowniczych. O świadczenie mogą ubiegać się działający w Ochotniczej Straży Pożarnej i ratownicy górscy. Dodatek podlega waloryzacji.
Mamy najdroższy Trybunał Konstytucyjny w historii. Roczne wydatki na utrzymanie tej instytucji wzrosły prawie dwukrotnie podczas kadencji Julii Przyłębskiej. To ma się zmienić. Sejm obciął właśnie budżet TK na przyszły rok.
Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła w piątek stanowisko w sprawie propozycji wygaszenia kadencji wszystkich obecnych sędziów polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Będzie ono pewnym problemem dla obecnie rządzącej koalicji.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Matki wcześniaków nie będą "tracić" urlopu macierzyńskiego. A doktorant zyska prawo do zawieszenia kształcenia na okres korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas