Czy czas wypowiedzenia umowy można skrócić?

Kodeksowe okresy wypowiedzenia umowy o pracę mają, co do zasady, charakter wiążący dla pracodawców. Wyjątkowo jednak można je skrócić. Czy dotyczy to też umów na czas określony?

Publikacja: 10.10.2024 04:30

Czy czas wypowiedzenia umowy można skrócić?

Foto: Adobe Stock

Okresy wypowiedzenia umów o pracę – zawartych zarówno na czas nieokreślony, jak i określony – uregulowane zostały w art. 36 § 1 kodeksu pracy. Są one powiązane z długością zakładowego stażu pracy pracowników według zasady, że im dłuższy staż, tym dłuższy okres wypowiedzenia.

Co istotne, do tego stażu wlicza się pracownikowi również okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 k.p., a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika (art. 36 § 11 k.p.). Powoduje to konieczność uwzględniania dłuższych okresów zatrudnienia poszczególnych pracowników niż tylko tych wynikających z aktualnego zatrudnienia, a także stosowania odpowiednich do tego okresów wypowiedzenia.

Pozostało 83% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Czy za dojazd do miejsca delegacji należy się wynagrodzenie?
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Kadry i Płace
ZUS nie może wyrzucać poza system ubezpieczenia społecznego
Kadry i Płace
Kiedy pracodawca nie zapłaci kosztów sądowych?
Kadry i Płace
Marek Kobylański: Przepisy mają pomóc powodzianom
Kadry i Płace
Powódź 2024. Jeszcze więcej rozwiązań dla firm i pracowników