Aktualizacja: 14.11.2024 16:56 Publikacja: 14.11.2024 04:45
Foto: Adobe Stock
W dobie mediów społecznościowych anonimowość stała się normą, a wraz z nią pojawiły się nowe wyzwania w sferze wyrażania opinii online. Autorzy opinii zdecydowanie częściej publikują je w sieci, jeżeli nie trzeba liczyć się z konsekwencjami ani podpisywać pod nimi własnym nazwiskiem.
Anonimowość, choć z pozoru sprzyja wolności wypowiedzi, w rzeczywistości tworzy idealne warunki dla negatywnych emocji i agresywnych ataków. Jest to szczególnie widoczne na platformach, w których pracownicy systematycznie umieszczają wpisy w internecie o swoich pracodawcach, ze zdecydowanym naciskiem w kierunku tych negatywnych niż pozytywnych doświadczeń. Co więcej, nie zawsze mają one odzwierciedlenie w rzeczywistości lub są mocno przejaskrawione. A przecież każdy taki wpis wpływa na postrzeganie pracodawców na rynku pracy w oczach potencjalnych pracowników czy kontrahentów, osłabiając ich pozycję i budując wyobrażenie w dużej mierze dalekie od prawdy.
Jest szansa, że każdy autor dwa razy się zastanowi, zanim napisze szkalujący post. Brak podpisu już nie zapewni bezkarności.
Resort pracy zapowiada, że ZUS będzie płacił zasiłki już od pierwszego dnia choroby. Czy płatnicy, których obowiązki z tym związane zależały od stanu zatrudnienia na 30 listopada, muszą je obliczyć w tym roku?
Inspektor pracy nie jest zobligowany do podejmowania żadnych czynności na gruncie ustawy o ochronie sygnalistów. Nie oznacza to jednak, że nie będzie ustalał, czy wobec zgłaszającego doszło do naruszenia przepisów prawa pracy.
Co do zasady należności z tytułu składek mogą być umorzone w razie ich całkowitej nieściągalności. Co ona oznacza? Czy umorzenie składek jest dopuszczalne, mimo braku spełniania tej przesłanki?
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Pracodawca może wypowiedzieć umowę o zarządzanie PPK dopiero wtedy, gdy zawarł taką umowę z inną instytucją finansową. Z umów łączących go z instytucjami finansowymi powinno wynikać, do której z nich trafią dane wpłaty do PPK.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Mocne wsparcie przez Elona Muska kandydatury Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA sprawiło, że po wygranej byłego prezydenta nastąpił masowy odpływ użytkowników z platformy X. Niespodziewanie w siłę urosła inna aplikacja.
Przekazywanie firm i majątku w spadku i sprawy dziedziczenia to sprawy, które wymagają nie tylko starannego planowania, ale także znajomości szczegółowych przepisów podatkowych. W poniedziałek 18 listopada zapraszamy na bezpłatny webinar „Sukcesja – rodzinne sprawy majątkowe” poświęcony właśnie tym kwestiom prowadzony przez ekspertów "Rzeczpospolitej".
Jest szansa, że każdy autor dwa razy się zastanowi, zanim napisze szkalujący post. Brak podpisu już nie zapewni bezkarności.
Resort pracy zapowiada, że ZUS będzie płacił zasiłki już od pierwszego dnia choroby. Czy płatnicy, których obowiązki z tym związane zależały od stanu zatrudnienia na 30 listopada, muszą je obliczyć w tym roku?
W postępowaniu z zakresu ubezpieczeń społecznych rozkład ciężaru dowodów będzie zależał od rodzaju decyzji. Jeżeli ZUS zmienia sytuację prawną ubezpieczonego, to powinien wykazać uzasadniające ją przesłanki faktyczne np. dotyczące fikcyjnej umowy o pracę.
Trzech świadków, w tym była partnerka Pawła Rubcowa, jest z Warszawy. Czy to powód, aby po pół roku oddawać proces do stolicy? "Rzeczpospolita" dowiedziała się, dlaczego dochodzi do zwrotu w sprawie rosyjskiego szpiega.
Rzecznik praw dziecka zwróciła się do ministra finansów o pilne podjęcie działań, które mają zablokować możliwość korzystania przez dzieci z serwisów oferujących usługę losowania tzw. skórek za opłatą do popularnych w sieci gier.
W kwietniu 2024 roku weszła w życie unijna Dyrektywa anty-SLAPPowa, która jest odpowiedzią na zjawisko pozywania dziennikarzy, aktywistów czy naukowców za krytykę osób wpływowych czy nagłaśnianie nadużyć władzy. Kraje członkowskie, w tym Polska, mają obecnie dwa lata na jej implementację do swoich systemów prawnych. Jednak samo wdrożenie dyrektywy do polskiego prawodawstwa nie wystarczy. My, dziennikarze, wydawcy, przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych, grup aktywistycznych, środowiska akademickiego i naukowego podkreślamy, że do efektywnego zajęcia się problemem SLAPPów potrzebna jest gruntowna rewizja polskiego prawa i przyjęcie ambitnych rozwiązań, które wykraczają poza minimalne wytyczne Dyrektywy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas