Aktualizacja: 13.02.2025 04:36 Publikacja: 13.02.2025 04:35
Foto: Adobe Stock
10 stycznia i 10 lipca każdego roku upływa termin na przedstawienie pracodawcy informacji co do liczebności zakładowej organizacji związkowej. Zobowiązanie wynika z treści przepisu art. 251 ustawy o związkach zawodowych (dalej: uzz), który nakazuje organizacjom związkowym przedstawianie informacji o liczbie swoich członków co sześć miesięcy (według stanu na 30 czerwca i 31 grudnia, w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po tym okresie). Pierwsza informacja powinna zostać przedstawiona w terminie dwóch miesięcy od dnia utworzenia organizacji związkowej. Przepisy nie wymagają natomiast wskazania dodatkowych informacji na temat osób zrzeszonych w danej organizacji związkowej, np. podania ich nazwisk. Kwestię tę rozstrzygnął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 2 lutego 2012 r., II SA/Wa 2333/11 stwierdzając, że pozyskanie przez pracodawcę imiennej listy członków związku zawodowego nie tylko nie znajduje podstawy prawnej, ale stanowiłoby naruszenie zasady celowości i adekwatności danych.
Pracodawca, wręczając wypowiedzenia zmieniające, powinien przewidzieć, że nie wszyscy pracownicy je przyjmą i zastanowić się, czy przypadkiem nie przeprowadza zwolnień grupowych.
Rośnie liczba zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych. Takie L4 łatwo uzyskać odpłatnie przez Internet.
Do 2035 r. liczba osób pracujących zmniejszy się w Polsce o 2,1 mln. Potrzebny jest system zachęt do dłuższej aktywności zawodowej dla osób starszych
Porzucenie pracy jest częstą przyczyną dyscyplinarek. Nie zawsze nieobecność świadczy jednak o porzuceniu. Jeśli zwolniony z powołaniem tej przyczyny pracownik pozwie pracodawcę, ma dużą szansę na wygraną.
Pracodawca może domagać się wykazania przez pracownika, ile czasu faktycznie przebywa na rehabilitacji.
Pracodawca, wręczając wypowiedzenia zmieniające, powinien przewidzieć, że nie wszyscy pracownicy je przyjmą i zastanowić się, czy przypadkiem nie przeprowadza zwolnień grupowych.
Rosja nie jest krajem odciętym od świata. Turyści z tego kraju już opanowali część Tajlandii, wielu z nich wybiera Turcję, bądź Egipt. Ale w tegoroczne wakacje największe wzrosty zostaną odnotowane zupełnie gdzie indziej.
Łukasz Światowski został globalnym szefem obszaru danych w zarządzaniu ryzykiem w Grupie ING i członkiem zespołu zarządzającego ING Hubs Poland.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był Rafał Dutkiewicz, prezes Pracodawców RP, który ocenił plany gospodarcze rządu na 2025 r., ogłoszone w poniedziałek przez premiera Donalda Tuska.
Osoby, które w 2024 roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Mają na to czas do końca lutego.
Nowe regulacje dotyczące temperatur w miejscu pracy nie będą zawierały wzbudzającego kontrowersje pojęcia „tempa metabolizmu”.
Możemy zmienić sposoby osiągania celów środowiskowych. Dać więcej czasu, uprościć sprawozdawczość, przyspieszyć procedury – mówi „Rzeczpospolitej” Stéphane Séjourné, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. dobrobytu i strategii przemysłowej.
W historii polskiej legislacji zapisało się wiele akcji deregulacyjnych, które miały ulżyć przedsiębiorcom i obywatelom. Dlaczego zatem ciągle wracamy do punktu wyjścia?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas