Aktualizacja: 19.04.2025 01:17 Publikacja: 27.02.2025 05:10
Foto: Adobe Stock
Pracodawca nie musi odprowadzać składek od ryczałtu na pokrycie kosztów związanych z eksploatacją i konserwacją urządzeń technicznych, kosztów energii elektrycznej, usług telekomunikacyjnych, wody i kanalizacji. Tak wynika z interpretacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 17 grudnia 2024 roku (DI/100000/43/891/ 2024).
Z wnioskiem do ZUS wystąpił pracodawca, który wypłaca swoim pracownikom ryczałt za pracę zdalną. Zgodnie z regulaminem przyznawany jest on w stałej wysokości, niezależnej od tego, czy w danym miesiącu pracownik był na urlopie, zwolnieniu lekarskim lub był z innego powodu nieobecny. Nie jest rozliczany proporcjonalnie do okresu świadczenia pracy zdalnej przez pracowników, a zatrudnieni nie są zobligowani do przedstawiania dowodów ponoszenia kosztów pracy zdalnej i kalkulacji zużycia mediów. Przedsiębiorca chciał dowiedzieć się, czy ustalony w taki sposób ryczałt, stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz Fundusz Pracy i FGŚP.
W biurowcach nie gasi się już światła o 23:00. Praca po godzinach przeniosła się do domów.
Praca w dni wolne jest ściśle uregulowana i powinna być zrekompensowana. Pracodawca, który tego nie dopilnuje, m...
W tym roku 3 maja wypada w sobotę. Kiedy pracownikowi należy się wolne?
Częstym przedmiotem sporów z ZUS jest wysokość wynagrodzenia ustalonego przez strony w umowie o pracę. W razie z...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Na co zwrócić uwagę, by umowa podpisana z samozatrudnionym była zgodna z prawem? Błąd może pociągnąć za sobą kon...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas