Jak rozliczać nadgodziny w systemie równoważnym?

Pracą w godzinach nadliczbowych w systemie równoważnym nie jest przekroczenie maksymalnego, dwunastogodzinnego wymiaru, jaki pracodawca mógłby zaplanować. Znaczenie ma wymiar zaplanowany w rozkładzie.

Publikacja: 13.03.2025 04:55

Jak rozliczać nadgodziny w systemie równoważnym?

Foto: Adobe Stock

- Pracownik pracuje w systemie równoważnym w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Praca planowana jest w harmonogramach tworzonych na miesiąc (okres rozliczeniowy), w wymiarach dziennych od sześciu do 12 godzin. Rozliczamy się tylko finansowo, czas wolny udzielany jest jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Jak rozliczyć dodatkowe cztery godziny przepracowane w dniu, w którym pracownik miał zaplanowane sześć godzin pracy? – pyta czytelnik.

Przyjmując założenie, że dodatkowo przepracowany czas nie przypadał na porę nocną, a harmonogram był prawidłowo sporządzony (w opisanej sytuacji powinien określać rozkład godzin pracy w wymiarze równym wymiarowi miesięcznego okresu rozliczeniowego), pracownikowi poza wynagrodzeniem przysługują dodatki za cztery nadgodziny (2 x 50 proc. oraz 2 x 100 proc.).

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Wyjazd wyjazdowi nierówny
Kadry i Płace
O czym należy pamiętać, zatrudniając młodocianych w wakacje?
Kadry i Płace
Jakie są korzyści z ugody z pracownikiem, który wyrządził firmie szkodę?
Kadry i Płace
Urlop u nowego szefa nie zawsze z czystą kartą
Kadry i Płace
Pracownik w trasie – kto za co płaci? Kiedy trzeba odprowadzić składki?
Reklama
Reklama