Jak rozliczany jest transfer praw własności intelektualnej

Znaczna część przychodu z tytułu udzielenia licencji lub przeniesienia prawa własności przemysłowej, jak i przychodu z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami nie podlega opodatkowaniu.

Publikacja: 02.09.2020 16:45

Jak rozliczany jest transfer praw własności intelektualnej

Foto: AdobeStock

Z punktu widzenia pracownika i pracodawcy najbardziej interesujące wydają się być możliwe do uzyskania korzyści finansowe wynikające z transferu praw własności intelektualnej. Te korzyści mają swoje źródło w przepisach o kosztach uzyskania przychodów zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.).

Zarówno od przychodów uzyskanych z tytułu udzielenia licencji lub przeniesienia prawa własności przemysłowej, jak i od przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami, można odliczyć – z pewnymi ograniczeniami – zryczałtowane koszty uzyskania przychodów (dalej: 50-proc. KUP). W rezultacie znaczna część takiego przychodu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?