Zaświadczenie A1 - jaki kraj, takie wymogi

Część krajów unijnych wymaga zaświadczenia A1 nawet w przypadku jednodniowych podróży. Tylko niektóre uznają zaświadczenia uzyskane z opóźnieniem.

Publikacja: 18.03.2020 16:45

Zaświadczenie A1 - jaki kraj, takie wymogi

Foto: AdobeStock

Brak konkretnej definicji delegowania na poziomie przepisów unijnych może powodować rozbieżności w stosowaniu przepisów Rozporządzenia UE w poszczególnych państwach członkowskich UE/EOG/Szwajcarii i uznanie za oddelegowanie każdego przypadku wykonywania przez pracownika pracy za granicą, niezależnie od długości jego trwania (nawet jednodniowego).

Tylko niewielka liczba krajów doprecyzowała na gruncie swojego ustawodawstwa wewnętrznego lub praktyki minimalne okresy, dla których wymagają one posiadania zaświadczenia A1 dla pracownika delegowanego na ich terytorium. Dla przykładu w Finlandii i na Cyprze jest to miesiąc. W pozostałych krajach takie zaświadczenia mogą teoretycznie być wymagane nawet w przypadku jednodniowych podróży.

Pozostało 86% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Jakie są zasady i limity zatrudniania na czas określony?
Kadry i Płace
Czy ZUS może prowadzić kontrolę bez limitów?
Kadry i Płace
Zwolnienia grupowe. Komu przysługuje ochrona? Komu należy się odprawa?
Kadry i Płace
Kiedy kierownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową?
Kadry i Płace
Czy pracodawca może się wycofać z umowy o zakazie konkurencji?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne