Aktualizacja: 18.03.2020 16:09 Publikacja: 18.03.2020 16:45
Foto: AdobeStock
Brak konkretnej definicji delegowania na poziomie przepisów unijnych może powodować rozbieżności w stosowaniu przepisów Rozporządzenia UE w poszczególnych państwach członkowskich UE/EOG/Szwajcarii i uznanie za oddelegowanie każdego przypadku wykonywania przez pracownika pracy za granicą, niezależnie od długości jego trwania (nawet jednodniowego).
Tylko niewielka liczba krajów doprecyzowała na gruncie swojego ustawodawstwa wewnętrznego lub praktyki minimalne okresy, dla których wymagają one posiadania zaświadczenia A1 dla pracownika delegowanego na ich terytorium. Dla przykładu w Finlandii i na Cyprze jest to miesiąc. W pozostałych krajach takie zaświadczenia mogą teoretycznie być wymagane nawet w przypadku jednodniowych podróży.
Jak długo strony może łączyć umowa na czas określony? Co się dzieje po przekroczeniu ustawowych ograniczeń, w jakich strony może wiązać umowa terminowa? Czy uprawnienia pracownika zależą od tego, na jaki czas został zatrudniony?
Ustawa określa roczne limity okresów, przez jakie wszystkie organy kontroli mogą prowadzić postępowanie u danego przedsiębiorcy. Obowiązują tu jednak wyjątki. Co może wówczas zrobić przedsiębiorca?
Zwolnienie większej liczby osób w krótkim czasie może wymagać stosowania szczególnego trybu. Kiedy to jest konieczne? Czy redukcja zatrudnienia może dotknąć każdego pracownika? Komu przysługuje ochrona? Komu należy się odprawa?
Wynagrodzenie za nadgodziny dla osób zajmujących kierownicze stanowiska w firmie jest wyjątkiem. Przysługuje im tylko w szczególnych sytuacjach. Jakich?
Strony umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy mogą przewidzieć w niej możliwość jej wcześniejszego rozwiązania. Nie wystarczy jednak samo powtórzenie treści przepisów kodeksu pracy.
Największa przewaga samochodu elektrycznego nad spalinowym wynika z zerowej emisji CO2 podczas jazdy oraz zdecydowanie większej sprawności napędu.
Zbyt wąskie określenie miejsca pracy pracownika mobilnego może skutkować jego roszczeniami o wypłatę należności z tytułu podróży służbowych.
Specyfika przebywania na terytorium Niemiec przez ubezpieczoną (długie, regularne pobyty) wykluczają możliwość uznania, że były to podróże służbowe. Wywołuje to kontrowersje odnośnie do wypłacanych diet z tytułu podróży służbowych i ich oceny w aspekcie wliczania do wynagrodzenia za pracę lub wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia oraz ich zaliczania do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Nie ma podstaw, aby uznać, że składnik wynagrodzenia zleceniobiorcy nazwany dietą, w sytuacji, gdy zleceniobiorca nie wykonywał podróży służbowych, w sposób oczywisty był wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne.
Obecnie pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi wysyłanemu do pracy za granicą informacje o warunkach zatrudnienia w tym kraju oraz okolicznościach z tym związanych.
Bilet na pociąg, nocleg w hotelu, dieta - świadczenia dla pracowników zdalnych, których pracodawca co pewien czas wzywa do biura, są zwolnione z podatku.
Pracownik oddelegowany do pracy w Unii Europejskiej, któremu pracodawca na własny koszt zapewnia zakwaterowanie, nie uzyskuje przychodu opodatkowanego PIT.
Pandemia diametralnie zmieniła sposób prowadzenia biznesu, zarówno ze strony pracowników jak i pracodawców. Na skalę masową wprowadzono pracę zdalną lub hybrydową, ale ograniczenia spowodowały także w dużej mierze rezygnację z podróży służbowych. Od niedawna tego typu wyjazdy wracają do łask.
Praca zdalna jest już naszą codziennością, jednak pewne jej aspekty nadal pozostają niejasne. W szczególności chodzi o zasady przemieszczania się, rozliczania czasu podróży i świadczeń należnych pracownikowi z tego tytułu.
Bilet jednorazowy wystawiony przez podmiot świadczący usługi przewozu osób kolejami wypełnia definicję faktury. Można odliczyć wykazany na nim podatek, ale tylko w części związanej z przejazdem osoby wysłanej w podróż służbowo.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Ryzykanci z Wall Street nie poddają się. Wskoczyli na wysoką falę spekulacji sugerujących, że Fed podejmie zdecydowane działania i obstawiają ciecie stóp o 50 punktów bazowych oraz miękkie lądowanie amerykańskiej gospodarki.
Jedna z komisji sejmowych oficjalnie przesłała do drugiej propozycję, przewidującą surowe kary za tzw. outing wbrew woli danej osoby. Wątpliwości ma nawet europoseł Lewicy znany z działań na rzecz LGBT.
Gdy w tym roku rozpoczęła się szkoła Mikałaja mieszkającego na Białorusi, 15-latek odkrył, że nauczyciele i pracownicy nie nazywają go już tym imieniem. Zamiast tego nazywali go Mikołajem, co jest rosyjskim odpowiednikiem jego imienia.
Niskie ceny, które sprawiły, że chińscy sprzedawcy internetowi, w tym Temu i Shein stali się tak popularni wśród amerykańskich konsumentów, mogą wkrótce wzrosnąć, jeśli administracja Bidena ograniczy wykorzystanie luki w prawie handlowym.
Czy Tajwańczycy nie boją się inwazji Chin? I jak się żyje w kraju, gdzie wciąż składa się ofiary duchom? Odpowiada Dorota Chen-Wernik, autorka książki „Tajwan. Nocne targi, herbata z tapioką i e-demokracja”, która od 2002 roku mieszka na Tajwanie.
Magdalena Fręch awansowała do półfinału WTA 500 w Guadalajarze. W turnieju tej rangi 26-letnia tenisistka z Łodzi na tym poziomie nigdy jeszcze nie grała. W poniedziałek będzie na najwyżej pozycji w karierze w światowym rankingu.
W dawnych ogrodach biskupów unickich w Chełmie znaleziono tajemnicze pochówki dziecięce. Czy odkryto pochówek antywampiryczny?
Niż genueński Boris przyniósł ulewne opady deszczu. W południowej Polsce pojawiły się podtopienia, zalania a nawet zagrożenie powodziowe. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że może tam spaść nawet 380 litrów wody na metr kwadratowy.
Matt Reeves ujawnił, że nie chce jeszcze kończyć swojej przygody z Batmanem - doczekamy się nie jednej, ale dwóch kolejnych ekranizacji przygód Mrocznego Rycerza.
"Na ile realny jest Pani/Pana zdaniem powrót PiS do władzy po najbliższych wyborach parlamentarnych?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Nie ma i nie powinno być żadnych „standardów kulturowo-politycznych”, jakie spełnić mają kraje kandydujące do UE, poza tymi, które wynikają z zasad i metodologii polityki rozszerzenia zdefiniowanych przez Unię. A te dotyczą niezależności sądów, trójpodziału władz czy wolności wyborów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy sześć rosyjskich obwodów było atakowanych przez ukraińskie drony.
Niemiecka decyzja o wprowadzeniu tymczasowych kontroli na granicach ze wszystkimi sąsiadami będzie przedmiotem poniedziałkowej debaty Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Poniedziałek będzie również pierwszym dniem obowiązywania kontroli na niemieckich granicach.
Koniec lata coraz bliżej. Tym samym nadchodzi też zmiana czasu z letniego na zimowy. Czy to już dziś? Czy wskazówki przestawiamy o godzinę do przodu czy do tyłu? Kiedy zmiana czasu? Wyjaśniamy.
Podobnie jak emerytom, rencistom także przysługują dodatkowe świadczenia pieniężne. Aby je otrzymać trzeba spełnić określone kryteria i złożyć odpowiedni wniosek. Jednym z takich świadczeń jest dodatek dla sieroty zupełnej. Kto jest uprawniony do pobierania tego świadczenia?
Zazwyczaj jeżeli chcemy ogrodzić własną posesję, możemy to zrobić bez zbędnych formalności. W niektórych sytuacjach jednak musimy zgłosić budowę. Jak wysoki płot możemy postawić bez wizyty w urzędzie?
Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta, Donald Trump, zapowiedział masowe deportacje imigrantów z Haiti z miasta Springfield w stanie Ohio.
86 zarzutów usłyszy niebawem 29-letni motocyklista z Danii. Dotyczą one jazdy z dużą prędkością na motocyklach, jazdy na tylnym kole i narażania innych użytkowników drogi na niebezpieczeństwo - poinformowała tamtejsza policja. Dowodów dostarczył sam oskarżony. Na kasku miał bowiem zamontowaną kamerę, która dostarczyła śledczym kilku godzin nagrań.
CBOS opublikował najnowsze wyniki sondażu preferencji partyjnych. Badanie przeprowadzono w dniach 9-12 września. Uczestników pytano o to na kogo zagłosowaliby, gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbyły się w najbliższą niedzielę.
Ani likwidacja ani trudna sytuacja pracodawcy nie mają wpływu na prawo uczestnika do jego środków już zgromadzonych w PPK
Papież Franciszek w czasie powrotu z Singapuru do Rzymu został zapytany o wybory prezydenckie w USA - informuje Reuters.
Białorusinka Darii O. usłyszała w piątek wyrok za współpracę z KGB i przekazywanie rosyjskim służbom informacji o białoruskiej opozycji w Polsce. Według Telewizji Biełsat, kobieta jest już na wolności.
David Gilmour, kategorycznie odrzuca możliwość comebacku Pink Floyd, nękany pytaniami przy okazji premiery nowej solowej płyty „Luck And Strange”, która od 13 września jest na pierwszym miejscu na brytyjskiej liście albumów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas