Reklama
Rozwiń

Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2019 r.

Kiedy dopuszczalne jest różnicowanie pensji, jak może się skończyć fikcyjna likwidacja stanowiska pracy, czy treść zakazu konkurencji podlega ograniczeniom – to kilka pytań, na które odpowiedziało ubiegłoroczne orzecznictwo ważne dla pracodawców.

Aktualizacja: 07.03.2020 08:55 Publikacja: 07.03.2020 00:01

Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2019 r.

Foto: AdobeStock

Corocznie od ponad dekady kancelaria Raczkowski prowadzi konferencję „10 Orzeczeń", podczas której prezentuje najważniejsze decyzje sądowe w sprawach dotyczących HR. W tym roku konferencja cieszyła się rekordową frekwencją – przyszło ok. 450 osób.

Zaprezentowane orzeczenia, które zapadły w 2019 r., wyjaśniają wiele ważnych kwestii, a także ostrzegają przed konsekwencjami błędnych działań pracodawców. Dla przykładu uzasadnienie wypowiedzenia umowy fikcyjną likwidacją stanowiska pracy grozi tym, że jeśli pracownik dowie się, iż likwidacji nie było, może odwołać się od wypowiedzenia, mimo że termin już minął. Inny wyrok pozwala ZUS żądać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego bezpośrednio od pracodawcy. Jeszcze inny przesądził, że członkowi zarządu – nawet jeżeli jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę – można wypłacić premię na podstawie uchwały wspólników, która nie będzie oskładkowana.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Nielegalne zatrudnianie cudzoziemców to ryzykowne oszczędności
Kadry i Płace
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców. Sześć kroków, jak zrobić to legalnie
Kadry i Płace
Mobbing? Szef nie wypłaci odszkodowania osobom nadmiernie wrażliwym
Kadry i Płace
Wypalenie zawodowe. Jak rozpoznać i kiedy przysługuje zwolnienie lekarskie?
Kadry i Płace
Kiedy wykorzystać urlop, by nie przepadł?
Kadry i Płace
Spór o odroczone składki ZUS w pandemii. Sąd przyznał rację pracodawcy