Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2019 r.

Kiedy dopuszczalne jest różnicowanie pensji, jak może się skończyć fikcyjna likwidacja stanowiska pracy, czy treść zakazu konkurencji podlega ograniczeniom – to kilka pytań, na które odpowiedziało ubiegłoroczne orzecznictwo ważne dla pracodawców.

Aktualizacja: 07.03.2020 08:55 Publikacja: 07.03.2020 00:01

Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2019 r.

Foto: AdobeStock

Corocznie od ponad dekady kancelaria Raczkowski prowadzi konferencję „10 Orzeczeń", podczas której prezentuje najważniejsze decyzje sądowe w sprawach dotyczących HR. W tym roku konferencja cieszyła się rekordową frekwencją – przyszło ok. 450 osób.

Zaprezentowane orzeczenia, które zapadły w 2019 r., wyjaśniają wiele ważnych kwestii, a także ostrzegają przed konsekwencjami błędnych działań pracodawców. Dla przykładu uzasadnienie wypowiedzenia umowy fikcyjną likwidacją stanowiska pracy grozi tym, że jeśli pracownik dowie się, iż likwidacji nie było, może odwołać się od wypowiedzenia, mimo że termin już minął. Inny wyrok pozwala ZUS żądać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego bezpośrednio od pracodawcy. Jeszcze inny przesądził, że członkowi zarządu – nawet jeżeli jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę – można wypłacić premię na podstawie uchwały wspólników, która nie będzie oskładkowana.

Pozostało 95% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Kadry i Płace
Jakie są zasady i limity zatrudniania na czas określony?
Kadry i Płace
Czy ZUS może prowadzić kontrolę bez limitów?
Kadry i Płace
Zwolnienia grupowe. Komu przysługuje ochrona? Komu należy się odprawa?
Kadry i Płace
Kiedy kierownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę nadliczbową?
Kadry i Płace
Czy pracodawca może się wycofać z umowy o zakazie konkurencji?
Kadry i Płace
Czy rutynowe szkolenie BHP uchroni szefa przed odpowiedzialnością?