Aktualizacja: 07.03.2020 08:55 Publikacja: 07.03.2020 00:01
Foto: AdobeStock
Corocznie od ponad dekady kancelaria Raczkowski prowadzi konferencję „10 Orzeczeń", podczas której prezentuje najważniejsze decyzje sądowe w sprawach dotyczących HR. W tym roku konferencja cieszyła się rekordową frekwencją – przyszło ok. 450 osób.
Zaprezentowane orzeczenia, które zapadły w 2019 r., wyjaśniają wiele ważnych kwestii, a także ostrzegają przed konsekwencjami błędnych działań pracodawców. Dla przykładu uzasadnienie wypowiedzenia umowy fikcyjną likwidacją stanowiska pracy grozi tym, że jeśli pracownik dowie się, iż likwidacji nie było, może odwołać się od wypowiedzenia, mimo że termin już minął. Inny wyrok pozwala ZUS żądać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego bezpośrednio od pracodawcy. Jeszcze inny przesądził, że członkowi zarządu – nawet jeżeli jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę – można wypłacić premię na podstawie uchwały wspólników, która nie będzie oskładkowana.
W biurowcach nie gasi się już światła o 23:00. Praca po godzinach przeniosła się do domów.
Praca w dni wolne jest ściśle uregulowana i powinna być zrekompensowana. Pracodawca, który tego nie dopilnuje, m...
W tym roku 3 maja wypada w sobotę. Kiedy pracownikowi należy się wolne?
Częstym przedmiotem sporów z ZUS jest wysokość wynagrodzenia ustalonego przez strony w umowie o pracę. W razie z...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Na co zwrócić uwagę, by umowa podpisana z samozatrudnionym była zgodna z prawem? Błąd może pociągnąć za sobą kon...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas