Aktualizacja: 14.11.2020 08:03 Publikacja: 14.11.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Oznaczenia DDM (dystans – dezynfekcja – maseczki) można spotkać w wielu firmach. Większość pracodawców zapewniło rekomendowane środki ochrony, poinstruowało pracowników o konieczności zachowania środków bezpieczeństwa, a nawet wdrożyło odpowiednie procedury. Niektórzy poszli krok dalej, dokonując ponownej oceny ryzyk zawodowych w miejscu pracy i informując pracowników o nowych zagrożeniach, które wiążą się z wykonywaniem obowiązków.
Takie działania to dopiero pierwszy krok, na którym nie kończą się obowiązki pracodawcy. Aby realnie wpłynęły one na zmniejszenie ryzyk w związku z potencjalnymi roszczeniami dotyczącymi zakażenia w miejscu pracy, pracodawca nie może na nich poprzestać. Bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy jest bowiem zadbanie, aby pracownicy faktycznie stosowali się do wdrożonych zasad. Pracodawca, który widzi uchybienia i je toleruje, nie może uniknąć odpowiedzialności zasłaniając się tym, że to pracownik naruszył zasady bezpieczeństwa. Takie stanowisko jest ugruntowane w orzecznictwie sądów.
W biurowcach nie gasi się już światła o 23:00. Praca po godzinach przeniosła się do domów.
Praca w dni wolne jest ściśle uregulowana i powinna być zrekompensowana. Pracodawca, który tego nie dopilnuje, m...
W tym roku 3 maja wypada w sobotę. Kiedy pracownikowi należy się wolne?
Częstym przedmiotem sporów z ZUS jest wysokość wynagrodzenia ustalonego przez strony w umowie o pracę. W razie z...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Na co zwrócić uwagę, by umowa podpisana z samozatrudnionym była zgodna z prawem? Błąd może pociągnąć za sobą kon...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas