Aktualizacja: 01.04.2020 15:46 Publikacja: 01.04.2020 16:30
Foto: Adobe Stock
Stan dobrego samopoczucia, w którym dana osoba jest świadoma własnych możliwości, radzi sobie z normalnym poziomem stresu, wydajnie pracuje oraz uczestniczy w życiu swojej społeczności – tak Międzynarodowa Organizacja Zdrowia definiuje pojęcie zdrowia psychicznego, które ma wpływ na zdolność człowieka do myślenia, odczuwanie emocji, wchodzenie w interakcje z drugą osobą, zarabianie na życie i czerpanie z niego satysfakcji. Na zdrowie psychiczne oddziałują czynniki nie tylko psychologiczne i biologiczne, ale także miejsce pracy. Czy w związku z tym pracodawca ma obowiązek chronić zdrowie psychiczne pracowników?
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Wbrew zapowiedziom i oczekiwaniom pracodawców, kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych nie zostaną podniesione od 1 lipca 2024 r. Z projektu wyrzucono możliwość wstecznego ubiegania się o wsparcie.
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Czy aby przekazać informację zwrotną sygnaliście, trzeba zakończyć postępowanie wyjaśniające? Czy trzeba przekazać taką informację w przypadku zgłoszenia anonimowego? Czy sygnalista ma prawo domagać się otrzymania raportu przygotowanego przez komisję wyjaśniającą?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Przestrzeganie przepisów i zasad bhp to podstawowy obowiązek pracownika. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie chce on używać kasku albo szelek? Czy pracodawca może przymknąć na to oko? Czy może rozwiązać umowę z pracownikiem na tej podstawie?
Brak wysłania pracownika na badania lekarskie nie stanowi automatycznego uszczerbku na jego zdrowiu. A tylko taki uszczerbek mógłby go uprawniać do odszkodowania.
Jednym z obowiązków pracodawcy jest utrzymywanie w pomieszczeniach temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanej pracy. Jeśli warunki pracy nie są zgodne z przepisami BHP, pracownik ma prawo odmówić wykonywania obowiązków.
Listopad to miesiąc zdrowia psychicznego. Jak pracodawcy mogą zadbać w tym kontekście o własnych pracowników? Czy wolno pobłażać osobie z zaburzeniami psychicznymi? Czy takie zaburzenia lub przyjmowanie leków mogą uzasadniać rozwiązanie umowy?
Obowiązujące regulacje nie zabraniają wprowadzenia kontroli trzeźwości pracowników wykonujących pracę zdalnie. Aby taką kontrolę przeprowadzić, trzeba się jednak trzymać określonych zasad.
Od stycznia 2025 roku medycyna pracy ma zostać rozszerzona między innymi o cytologię, mammografię czy badanie poziomu cholesterolu - donosi radio RMF FM.
• Jak fiskus traktuje samozatrudnienie? • Hiphopowy strój w kosztach firmy - co mówi skarbówka • Odszkodowanie za powódź z podatkiem? Jest reakcja Ministerstwa Finansów • Czy były KRUS-owiec musi opłacać składki w pełnej wysokości? • Składka zdrowotna po sprzedaży środka trwałego - idą zmiany • Ile firmy płacą pracownikom za okulary? • Co związki zawodowe sądzą o reformie płacy minimalnej? • Ważne terminy na ten tydzień
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas