Aktualizacja: 18.09.2019 14:12 Publikacja: 18.09.2019 16:00
Foto: 123RF
Tak zdefiniował pojęcie pracy ciągłej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 30 maja 2019 r. (III SA/Gl 144/19).
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny decyzją orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u skarżącego choroby zawodowej z pozycji 19.4 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia wykonawczego, tj. przewlekłego zapalenia okołostawowego barku. Organ ustalił, że pracownik na przestrzeni lat 1969-2015 – podczas zatrudnienia w różnych zakładach pracy – wykonywał czynności obciążające kończyny górne. Jednak w orzeczeniach dwóch placówek medycznych nie rozpoznano przedmiotowej choroby zawodowej, ponieważ wskazane czynności nie wymagały ciągłej pracy z uniesionymi kończynami powyżej linii barków. Organ uznał zatem, że nie został spełniony warunek niezbędny do stwierdzenia choroby zawodowej określony w art. 2351 kodeksu pracy – a mianowicie nie wykazano związku przyczynowego pomiędzy rozpoznanym schorzeniem a warunkami wykonywanej pracy.
Nie można podejmować decyzji o zatrudnieniu, zwolnieniu czy awansie wyłącznie na podstawie przynależności do grupy uprzywilejowanej.
Przybywa zadłużonych płatników. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności, rozłożenie należności na raty, a nawet ich umorzenie. Decyzja ZUS, choć uznaniowa, nie może być dowolna i podlega kontroli sądowej.
Przed pracodawcami nie lada wyzwanie, aby jednocześnie zapewnić zgodność z nowymi regulacjami dot. różnorodności i nie narazić się na oskarżenia o dyskryminację.
Osoba, która szkodzi zgłaszającemu naruszenia prawa, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Ustawa o ochronie sygnalistów zawiera przepisy karne.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Od użyczenia mieszkania, za które zatrudniony płaci miesięcznie 10 zł, można nie odprowadzać składek. To przełom w stanowisku ZUS.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Przypadkowe upublicznienie nagrań z egzaminów na jednej z uczelni medycznych na platformie e-learningowej wymagało oficjalnego zgłoszenia oraz poinformowania o tym incydencie osób, których dotyczy naruszenie.
Jeśli ZUS odmówił zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego ze względu na błąd w zaświadczeniu, warto się odwołać do sądu.
Pobicie lub zdarzenie, do którego przyczynił się poszkodowany, może być uznane za wypadek w drodze do lub z pracy. W jakich jeszcze sytuacjach kadrowi popełnią błędy?
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Ingerencja organu nadzoru w uchwałodawstwo gminne może mieć miejsce tylko, gdy doszło do naruszenia prawa, a nie np. zasad celowości czy gospodarności.
Gdy wnioskodawca powołuje się na ogólne prawo do informacji publicznej, a istnieje inna szczególna podstawa do udostępnienia żądanych danych, np. ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku, to należy jej udzielić w tym innym trybie.
Posłużenie się w uchwale zwrotem „budynek po kapitalnym remoncie” nie stanowi o istotnym naruszeniu prawa.
Podatnik, który ma zaległość z rocznego PIT i spłaca ją za zgodą fiskusa w ratach, nie przekaże swojego 1,5 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas