Kukołowicz: Demografia coraz większym wyzwaniem dla rynku pracy

Czy w Polsce zabraknie rąk do pracy? Jak można walczyć z niekorzystnymi tendencjami demograficznymi? Rozmawialiśmy o tym w programie Rzecz o Biznesie. Gościem Przemysława Tychmanowicza była Paula Kukołowicz, kierowniczka ds. zrównoważonego rozwoju w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Publikacja: 17.10.2024 14:00

Paula Kukołowicz, kierowniczka ds. zrównoważonego rozwoju w Polskim Instytucie Ekonomicznym

Paula Kukołowicz, kierowniczka ds. zrównoważonego rozwoju w Polskim Instytucie Ekonomicznym

Foto: tv.rp.pl

Jak wynik z ostatniego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, jeśli utrzymają się obecne trendy demograficzne, do 2035 r. liczba pracowników zmniejszy się o 2,1 mln, co stanowi 12,6 proc. obecnego stanu zatrudnienia. Jakie to może mieć konsekwencje dla polskiej gospodarki? – Sektory, które odczują to w największym stopniu to edukacja, opieka zdrowotna oraz polskim przemysł. Brak pracowników jest również istotnym obciążeniem dla całej gospodarki. Szacujemy, że gdyby utrzymały się obecne trendy, to PKB Polski zmniejszyłoby się o 6-8 proc. – mówi Kukołowicz. Jak dodaje już teraz warto więc zastanowić się nad kwestiami, które mogłyby pomóc zniwelować te negatywne trendy demograficzne. 

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Magazyn o biznesie
Dyplom ze zmian klimatu
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Magazyn o biznesie
Na rynku pracy nie jest różowo
Magazyn o biznesie
Musimy zdążyć z KPO na drogi i koleje
Magazyn o biznesie
Karol Sowa: Polskie firmy technologiczna na celowników przejmujących
Magazyn o biznesie
Korzybski: Koszty ochrony pójdą w górę w 2025 r.