Aktualizacja: 21.03.2025 19:19 Publikacja: 26.02.2025 12:00
Coraz częściej przedsiębiorcy prowadzą spółki wydmuszki, które nigdy nie posiadały znaczącego majątku. Jednym ze sposobów na skuteczne wyegzekwowanie należności może być złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. To prawda. Jednak ten sposób też nie zawsze doprowadzi wierzyciela do oczekiwanego finału. Warto poznać szczegóły, zanim wytoczymy działa.
Firmy działające w branży kryptoaktywów w UE, w tym w Polsce, mają czas do 30 czerwca 2025 r. aby dostosować się do nowych wymogów rozporządzenia MiCA i uzyskać licencję CASP.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał przełomowy wyrok, który może istotnie wpłynąć na dotychczasową linię orzeczniczą i praktykę postępowań podatkowych, a w dalszej perspektywie – na zmianę polskich przepisów dotyczących odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe spółek.
Przedsiębiorcy rejestrujący znak towarowy muszą podjąć kluczową decyzję: wybór odpowiednich klas towarowych zadecyduje o skuteczności ochrony marki. Błędna klasyfikacja może oznaczać nie tylko ograniczenie ochrony, ale także konieczność ponownej rejestracji.
Rząd pracuje nad nowelizacją prawa restrukturyzacyjnego, która ma m.in. pozwolić sądowi aktywnie kształtować treść układu, aby doprowadzić do jego zatwierdzenia.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Nowa definicja przewozu kabotażowego pozwoli na uniknięcie wątpliwości interpretacyjnych związanych ze stosowaniem przepisów dotyczących użytkowania pojazdów najmowanych bez kierowców w celu przewozu drogowego rzeczy.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Pokrzywdzenie wierzycieli zachodzi, gdy wyzbycie się nieruchomości obciążonej hipoteką przez dłużnika doprowadziło do powstania lub zwiększenia nadwyżki jego pasywów nad aktywami.
Rozwiązania prawne umożliwiają dłużnikom unikanie spłaty zobowiązań, co zmusza wierzycieli do ponoszenia większych kosztów w celu odzyskania należności. Zakończenie procesu sądowego staje się niewystarczające.
Syndyk może powołać się na bezskuteczność z mocy prawa czynności upadłego także przy sporządzaniu listy wierzytelności. Jest to korzystne z punktu widzenia interesów masy upadłości, a więc także interesu ogółu wierzycieli upadłego.
Postępowanie o zatwierdzenie układu (PZU) to jedna z form restrukturyzacji przedsiębiorstwa, umożliwiająca uniknięcie upadłości i kontynuację działalności. Jednak samo zainicjowanie postępowania nie gwarantuje sukcesu – kluczowe znaczenie ma przekonanie wierzycieli do przyjęcia propozycji układowych.
Inwestor może zaangażować się na różnych etapach – od wczesnych, nieformalnych rozmów z wierzycielami, przez negocjacje restrukturyzacyjne, aż po sytuację, w której firma znajduje się już w formalnym postępowaniu restrukturyzacyjnym lub upadłościowym.
Przedsiębiorca, który znalazł się w tarapatach finansowych, może uniknąć upadłości, korzystając z uproszczonej restrukturyzacji. Samo zawarcie układu z wierzycielami nie gwarantuje jednak, że uratuje on firmę.
Postępowanie o zatwierdzenie układu charakteryzuje się uproszczoną formą i minimalnym zaangażowaniem sądu. Kluczowe znaczenie mają działania przedsiębiorcy i doradcy restrukturyzacyjnego, którego sam wybiera.
W ramach naboru „Granty na Eurogranty” jest 65 mln zł do rozdania dla przedsiębiorców i ośrodków badawczych. Nabór dla przedsiębiorców trwa do 17 kwietnia 2025 r., a dla organizacji badawczych do 24 kwietnia 2025 r. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas