Wpływ e-Doręczenia na praktykę w doręczeniach pomiędzy profesjonalnymi pełnomocnikami

Obowiązujące przepisy dla zawodów zaufania publicznego nie regulują żadnych sankcji w sferze publicznoprawnej ani kar pieniężnych za niedopełnienie obowiązku aktywacji e-skrzynki.

Publikacja: 03.03.2025 09:48

Wpływ e-Doręczenia na praktykę w doręczeniach pomiędzy profesjonalnymi pełnomocnikami

Foto: AdobeStock

Od 1 stycznia 2025 r., m.in. adwokaci, radcy prawni mają obowiązek posiadania skrzynki do e-Doręczeń. Usługi e-Doręczeń mają być realizowane przez operatora wyznaczonego, którym jest podmiot realizujący w Polsce powszechne usługi pocztowe – Poczta Polska SA. Jednakże w przepisach wprowadzających doręczenia elektroniczne nie zawarto informacji dotyczących możliwości wysyłki pism między profesjonalnymi pełnomocnikami procesowymi. Pomimo tego wraz z wejściem w życie e-Doręczeń wśród niektórych profesjonalnych pełnomocników można zaobserwować praktykę polegającą na doręczaniu odpisów pism procesowych pełnomocnikom drugiej strony, pomimo że ci w pierwszym piśmie kierowanym do sądu nie złożyli oświadczenia o wyborze takiej formy wymiany pism procesowych. Jak się wydaje, taka praktyka podyktowana jest przekonaniem pełnomocników, że e-Doręczenie to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Należy się jednak zastanowić, czy takie doręczenia są skuteczne w świetle obowiązujących przepisów procedury cywilnej.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Nawigator prawny Poradnik
Ochrona wierzyciela w postępowaniu upadłościowym dłużnika
Nawigator prawny Poradnik
Bezpieczna umowa najmu? Tak, ale tylko z notariuszem
Nawigator prawny Poradnik
Podział zysku w spółce kapitałowej a koszty prac rozwojowych
Nawigator prawny Poradnik
Meandry Fundacji Rodzinnej
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nawigator prawny Poradnik
Polskie przepisy o odpowiedzialności członków zarządu niezgodne z prawem UE