Aktualizacja: 17.03.2025 13:02 Publikacja: 03.03.2025 09:48
Foto: AdobeStock
Od 1 stycznia 2025 r., m.in. adwokaci, radcy prawni mają obowiązek posiadania skrzynki do e-Doręczeń. Usługi e-Doręczeń mają być realizowane przez operatora wyznaczonego, którym jest podmiot realizujący w Polsce powszechne usługi pocztowe – Poczta Polska SA. Jednakże w przepisach wprowadzających doręczenia elektroniczne nie zawarto informacji dotyczących możliwości wysyłki pism między profesjonalnymi pełnomocnikami procesowymi. Pomimo tego wraz z wejściem w życie e-Doręczeń wśród niektórych profesjonalnych pełnomocników można zaobserwować praktykę polegającą na doręczaniu odpisów pism procesowych pełnomocnikom drugiej strony, pomimo że ci w pierwszym piśmie kierowanym do sądu nie złożyli oświadczenia o wyborze takiej formy wymiany pism procesowych. Jak się wydaje, taka praktyka podyktowana jest przekonaniem pełnomocników, że e-Doręczenie to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Należy się jednak zastanowić, czy takie doręczenia są skuteczne w świetle obowiązujących przepisów procedury cywilnej.
Firmy działające w branży kryptoaktywów w UE, w tym w Polsce, mają czas do 30 czerwca 2025 r. aby dostosować się do nowych wymogów rozporządzenia MiCA i uzyskać licencję CASP.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał przełomowy wyrok, który może istotnie wpłynąć na dotychczasową linię orzeczniczą i praktykę postępowań podatkowych, a w dalszej perspektywie – na zmianę polskich przepisów dotyczących odpowiedzialności członków zarządu za zaległości podatkowe spółek.
Przedsiębiorcy rejestrujący znak towarowy muszą podjąć kluczową decyzję: wybór odpowiednich klas towarowych zadecyduje o skuteczności ochrony marki. Błędna klasyfikacja może oznaczać nie tylko ograniczenie ochrony, ale także konieczność ponownej rejestracji.
Rząd pracuje nad nowelizacją prawa restrukturyzacyjnego, która ma m.in. pozwolić sądowi aktywnie kształtować treść układu, aby doprowadzić do jego zatwierdzenia.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Nowa definicja przewozu kabotażowego pozwoli na uniknięcie wątpliwości interpretacyjnych związanych ze stosowaniem przepisów dotyczących użytkowania pojazdów najmowanych bez kierowców w celu przewozu drogowego rzeczy.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Poczta Polska przewiduje, że za jakiś czas w naszych skrzynkach na listy nie znajdziemy już papierowego awizo. Zastąpić ma go wdrażany na coraz szerszą skalę system e-Doręczeń. Poczta zachęca do korzystania z niego i chwali jego liczne zalety.
Już od 1 kwietnia firmy wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS będą zobowiązane do posiadania adresu do e-Doręczeń - przypomina Ministerstwo Cyfryzacji, które zachęca przedsiębiorców, aby nie czekali do ostatniej chwili, ale założyli skrzynkę już teraz.
Zapewnienie kontaktu pomiędzy organem władzy a uczestnikiem postępowania jest podstawowym formalizmem każdej procedury, a więc i cywilnego (gospodarczego) postępowania sądowego. Wymóg wskazania, a następnie aktualizowania adresu do doręczeń, jest przejawem tego formalizmu.
Datą wniesienia pisma na elektroniczny adres urzędu skarbowego jest dzień jego nadania, a nie akceptacji, która może nastąpić z opóźnieniem. Podatnik nie powinien ponosić negatywnych konsekwencji tego opóźnienia.
Rozwiązano większość problemów, które pojawiły się w pierwszych dniach obowiązywania systemu e-Doręczenia - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Cyfryzacji.
ZUS poinformował o wprowadzeniu zmian w zakresie doręczania pism do klientów, którzy mają profil na portalu PUE/eZUS. Mają one związek z wprowadzonym od 1 stycznia 2025 roku systemem e-Doręczeń.
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listów poleconych za potwierdzeniem odbioru, ruszył ponoć na dobre z początkiem roku. Dla wielu instytucji publicznych korzystanie z tej formy korespondencji jest od stycznia obowiązkowe. Okazuje się, że z nowego systemu muszą korzystać także spółki komunalne.
Od początku roku spółki komunalne są zobowiązane do korzystania z systemu e-Doręczeń. W ten sposób muszą np. wysyłać wezwania do zapłaty albo korespondencję dotyczącą odcięć wody.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas