Automatyzm „sankcji kredytu darmowego” nie ma uzasadnienia

Wyrok TSUE dotyczący sprawy o zwrot odsetek oraz pozaodsetkowych kosztów kredytu, w którym Trybunał podkreślił kwestię proporcjonalność sankcji, może wywołać efekt odwrotny od głoszonego przez kancelarie odszkodowawcze.

Publikacja: 31.03.2025 10:31

Automatyzm „sankcji kredytu darmowego” nie ma uzasadnienia

Foto: Adobe Stock

Do sądów wpływa coraz więcej spraw, których istotą jest uzyskanie tzw. sankcji kredytu darmowego (SKD). Szerokie grono kredytobiorców zachęcone jest sukcesami frankowiczów, ale czy ich roszczenia są uzasadnione?

W sytuacji gdy sektor bankowy nadal zmaga się ze skutkami finansowymi spraw frankowych, drugie miejsce przypada sprawom dot. tzw. sankcji kredytu darmowego. Związek Banków Polskich (ZBP) szacuje, że na koniec 2024 r. liczba spraw sądowych dotyczących SKD przekroczyła 11 tys. W bankach odnotowuje się nawet 30-proc. przyrost liczby reklamacji, kwartał do kwartału. Do TSUE oraz Sądu Najwyższego kierowane są kolejne pytania. Przed TSUE toczy się aktualnie sześć postępowań zainicjowanych przez polskie sądy. 13 lutego br. TSUE wydał pierwszy wyrok dot. SKD w sprawie polskiej (C-472/23). Część ekspertów uznaje go za prokonsumencki i tym samym przełomowy. Wydaje się jednak, że stanowisko takie jest bardziej wynikiem życzeniowego myślenia kredytobiorców i ich pełnomocników niż odzwierciedleniem utrwalonych tendencji orzeczniczych.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Nawigator prawny Poradnik
Ochrona wierzyciela w postępowaniu upadłościowym dłużnika
Nawigator prawny Poradnik
Bezpieczna umowa najmu? Tak, ale tylko z notariuszem
Nawigator prawny Poradnik
Podział zysku w spółce kapitałowej a koszty prac rozwojowych
Nawigator prawny Poradnik
Meandry Fundacji Rodzinnej
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nawigator prawny Poradnik
Polskie przepisy o odpowiedzialności członków zarządu niezgodne z prawem UE