Aktualizacja: 18.04.2025 08:53 Publikacja: 31.03.2025 10:31
Foto: Adobe Stock
Do sądów wpływa coraz więcej spraw, których istotą jest uzyskanie tzw. sankcji kredytu darmowego (SKD). Szerokie grono kredytobiorców zachęcone jest sukcesami frankowiczów, ale czy ich roszczenia są uzasadnione?
W sytuacji gdy sektor bankowy nadal zmaga się ze skutkami finansowymi spraw frankowych, drugie miejsce przypada sprawom dot. tzw. sankcji kredytu darmowego. Związek Banków Polskich (ZBP) szacuje, że na koniec 2024 r. liczba spraw sądowych dotyczących SKD przekroczyła 11 tys. W bankach odnotowuje się nawet 30-proc. przyrost liczby reklamacji, kwartał do kwartału. Do TSUE oraz Sądu Najwyższego kierowane są kolejne pytania. Przed TSUE toczy się aktualnie sześć postępowań zainicjowanych przez polskie sądy. 13 lutego br. TSUE wydał pierwszy wyrok dot. SKD w sprawie polskiej (C-472/23). Część ekspertów uznaje go za prokonsumencki i tym samym przełomowy. Wydaje się jednak, że stanowisko takie jest bardziej wynikiem życzeniowego myślenia kredytobiorców i ich pełnomocników niż odzwierciedleniem utrwalonych tendencji orzeczniczych.
Częstą praktyką dłużników przed ogłoszeniem upadłości jest rozporządzanie majątkiem na szkodę wierzycieli. Dział...
Standardowa umowa najmu może nie wystarczyć, by ochronić właściciela przed nieuczciwym najemcą. Kluczem do skute...
Kodeks spółek handlowych (KSH) zawiera szereg ograniczeń dotyczących wypłaty dywidendy. Mają one na celu ochronę...
22 maja 2025 r. minie dokładnie dwa lata, odkąd wprowadzono fundację rodzinną do polskiego systemu prawnego. Ins...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Trybunał Sprawiedliwości UE wydał 27 lutego 2025 r. wyrok (C-277/24), w którym uznał, że polskie regulacje dotyc...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas