TK: definicja budowli tak nieprecyzyjna, że niekonstytucyjna
Definicję budowli z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jest niezgodna z konstytucją – stwierdził Trybunał Konstytucyjny. Niezgodność ta polega na naruszeniu zasady uregulowania przedmiotu opodatkowania w ustawie oraz zasady powszechności opodatkowania. Sejm dostał 18 miesięcy na stworzenie nowej, klarownej definicji budowli na potrzeby podatku od nieruchomości.
Spory między podatnikami a samorządami lokalnymi o podatek od budowli dotyczą często wielomilionowych kwot. Gminy pobierają podatek od budowli w wysokości 2 proc. ich wartości. Za budowle uznawano takie obiekty, takie jak np. elektrownie wiatrowe, silosy, obudowy wyrobisk górniczych czy silosy do przechowywania płodów rolnych. Przy tym o wartości takich obiektów (a tym samym o wysokości opodatkowania) często decydowało głównie ich techniczne wyposażenie. Na przykład lwia część elektrowni wiatrowej stanowią urządzenia mechaniczne do wytwarzania prądu, a nie części typowo budowlane jak fundament czy maszt. Dlatego podatnikom często zależy na tym, by opodatkowanie było mierzone od powierzchni, a nie od wartości takiego obiektu.
Sąd: zakaz amortyzacji mieszkań i domów niezgodny z konstytucją
Amortyzacji nieruchomości mieszkalnych zabronił Polski Ład. W 2022 r. - przejściowo - fiskus pozwolił jeszcze naliczać odpisy od tych, które zostały nabyte lub wybudowane do końca 2021 r. Od 1 stycznia 2023 r. nie wolno już nic amortyzować. Podatnicy argumentują, że zakaz wprowadzany w trakcie procesu amortyzacji narusza konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych oraz interesów w toku, ale fiskus twierdzi, że to nie jego rola oceniać, czy dana regulacja jest niezgodna z ustawą zasadniczą.
Sądy administracyjne do tej pory przyznawały mu rację. Ale teraz jeden z nich zmienił zdanie. W wyroku z 27 czerwca WSA w Łodzi stwierdził, że spółka inwestująca w nieruchomości mieszkalne może kontynuować ich amortyzację aż do jej zakończenia. Sąd powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. dotyczący amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych, takich jak prawo użytkowania na udziale w nieruchomości. W wyroku podkreślono, że przepis pozbawiający podatników możliwości amortyzacji rozpoczętej na gruncie poprzednich przepisów, narusza zasadę ochrony interesów w toku. Zabrakło przepisów przejściowych uwzględniających sytuację podatników, którzy prowadząc działalność gospodarczą korzystali z prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych z tytułu posiadania prawa użytkowania udziału w nieruchomości.
Czytaj więcej:
Licencje na KSeF w kosztach, ale bez specjalnego traktowania
Krajowy System Ewidencji e-Faktur (KSeF) ma obowiązywać od lipca 2024 r. Wiąże się z obowiązkową elektronizacją wystawiania faktur i zasadniczą zmianą w obiegu tych dokumentów. W systemie elektronicznym faktura trafi najpierw do skarbówki, a dopiero potem do kontrahenta. Cała operacja ma się odbywać w czasie rzeczywistym, czyli w ciągu kilku minut, najwyżej kilku godzin. KSeF pozwoli pozwoli zaoszczędzić czas, a także pieniądze. Ale najpierw będą one musiały ponieść wydatki na dostosowanie firmowych systemów do KSeF. Wiele firm szacuje je nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Jak potraktować tak poważne wydatki? Doradcy podatkowi proponowali, by objąć je specjalną ulgą, ale nie ma takiej opcji w projekcie ustawy. Ale fiskus oficjalnie potwierdza, że można je będzie zaliczać w zwykły sposób do firmowych kosztów. Zakupione licencje na używanie oprogramowania do faktur w nowym systemie lub ich aktualizacje, to wartości niematerialne, które podlegają amortyzacji. Ostateczny kształt ustawy wprowadzającej KSeF poznamy zapewne w najbliższych tygodniach.
Podatkowe kłopoty ze zwrotem składki zdrowotnej
Przedsiębiorcy ciągle mają problemy z rozliczeniem zwrotu składki zdrowotnej za 2022 r. Część z nich musi bowiem wykazać otrzymane z ZUS pieniądze w zeznaniu podatkowym. W takiej sytuacji są np. przedsiębiorcy na ryczałcie, którzy w zeszłym roku odliczali połowę składki zdrowotnej od przychodu. Jeśli otrzymają zwrot, muszą go wykazać w zeznaniu PIT. Likwidacja biznesu nie zwalnia ich z tego obowiązku. Potwierdza to Ministerstwo Finansów.
W jakim zeznaniu ująć zwrot - PIT-28 czy PIT-36? Decyzja ma kluczowe znaczenie dla tych, którzy chcą rozliczyć się z małżonkiem bądź samotnie wychowywanym dzieckiem. Okazuje się, że w żadnym z nich.
Wydatki na opakowania w uldze na ekspansję: nie wszystko w koszty
Ulga na ekspansję pozwala odliczyć do 1 mln zł rocznie wydatków poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów. Chciał z niej skorzystać przedsiębiorca zajmujący się produkcją puzzli i gier planszowych na indywidualne zamówienie klientów, którymi są firmy. Kontrahenci składają zamówienia, w których podają m.in. parametry opakowania z zawartością elementów puzzli lub gry, takie jak długość, szerokość, wysokość, grubość ścianek.
Przedsiębiorca chciał odliczyć od dochodu wydatki na wytworzenie opakowania do gry, tj. materiały bezpośrednio użyte do jego produkcji, płace pracowników zaangażowanych w procesie produkcyjnym, wynagrodzenie grafika komputerowego, koszty zakupu wykrojników. Ale fiskus nie zgodził się na wszystko. W interpretacji podkreślił, że odliczeniu podlegają "jedynie koszty, które dostosowują już istniejące opakowania produktów do wymagań zgłaszanych przez klientów". Ulga obejmie więc tylko koszty przygotowania i zlecenia wykonania wykrojnika do opakowania o wielkości, jakiej oczekuje klient.
Czytaj więcej:
Przychody z budynków hoteli - NSA po stronie hotelarzy
Przedsiębiorca prowadzący dwa hotele, w których oprócz usług noclegowych świadczone są kompleksowe usługi szkoleniowe, wystąpił do skarbówki z pytaniem, czy po zmianach w naliczaniu podatku od przychodów z budynków w 2019 r. jego hotele będą mu podlegały. Sam stnął na stanowisku, że nie, bo świadczenie usług hotelarskich nie jest tożsame z oddaniem w całości albo w części budynku do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej o podobnym charakterze.
Fiskus odpowiedział, że udostępnianie budynku hotelowego lub o podobnym charakterze jest objęte podatkiem od przychodów z budynków. Tak samo uznał wojewódzki sąd administracyjny. Dopiero Naczelny Sąd Administracyjny zajął inne stanowisko. Wskazał, że umowa hotelowa jest nazwana w ustawie dotyczącej takich usług. Jest zatem inna niż umowa najmu czy dzierżawy z kodeksu cywilnego, a odesłanie z ustawy podatkowej do innych umów o podobnym charakterze odnosi się tylko do kodeksowych regulacji o najmie i dzierżawie.
Czytaj więcej:
Kogo obciąży wyższa podstawa odpisu na ZFŚS
Projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw, który jest procedowany w Sejmie, zakłada podwyższenie podstawy naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, poczynając od 1 lipca 2023 r. Od tego roku jest to 4434,58 zł. Po wejściu w życie nowych regulacji podstawę będzie stanowiło przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2021 r., (tj. 5104,90 zł).
Eksperci są podzieleni w ocenach. Jedni wskazują na niekorzyste zmiany wprowadzane bez odpowiednio długiego vacatio legis, inni twierdzą, że nie będą one miały negatywnego przełożenia na prywatny biznes, bo mniejsi pracodawcy prywatni mogą prowadzić ZFŚS, ale nie muszą, a pozostali dysponują pewną swobodą, jeżeli chodzi o kształtowanie zasad jego funkcjonowania. Tylko sektor publiczny ma bezwzględny obowiązek tworzenia ZFŚS.