Tak rozliczymy zaliczkę na firmowy samochód
Na początku miesiąca przedsiębiorca zamówił auto i dostał fakturę na zaliczkę, którą od razu uregulował. Pod koniec miesiąca zapłacił resztę, odebrał samochód i otrzymał fakturę końcową (z adnotacją o odjęciu zaliczki). Czy przy zakupie samochodu dla firmy w ewidencji zakupów VAT w Jednolitym Pliku Kontrolnym trzeba ująć fakturę zaliczkową i końcową, czy wystarczy tylko ostateczna?
Według skarbówki można odliczyć sumę kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych z tytułu nabycia auta oraz dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem. - „Jeżeli z faktury końcowej nie wynika kwota podatku z tytułu wpłaconej zaliczki, to w pliku JPK_VAT z deklaracją należy ująć obydwa dokumenty” - stwierdziła Krajowa Administracja Skarbowa.
Doradcy podatkowi zwracają uwagę na obowiązującą od 1 września zmianę zasad wystawiania faktur zaliczkowych.
Czytaj więcej:
Najem można rozliczać ryczałtem poza biznesem
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową firmę z branży transportowej wynajmuje też dwa budynki handlowo-usługowe. Wkrótce zamierza zmienić formę działalności i przekształcić się w spółkę z o.o. Nieruchomości wycofa z ewidencji środków trwałych i przekaże do majątku osobistego. Planuje je nadal wynajmować. Będzie to już jednak najem prywatny opodatkowany ryczałtem. Czy tak można? - zapytał skarbówkę. Sam przedsiębiorca uważa, że tak, bo to podatnik decyduje o tym, czy powiązać swój majątek z działalnością gospodarczą.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podzielił to stanowisko: można wycofać nieruchomości z firmy i wynajmować je prywatnie, płacąc od przychodów ryczałt.
Ekologia do odliczenia, pomoc Ukraińcom - nie
Przedsiębiorcy, którzy pomagają Ukraińcom na własną rękę, nie mogą liczyć na podatkowe ulgi. Przekonały się o tym trzy firmy, które na różne sposoby pomogły Ukraińcom. Wszystkie twierdziły, że ich działania to forma społecznej odpowiedzialności biznesu. Skarbówka nie dostrzegła jednak związku z przychodem. Przypomniała, że wydatki na wsparcie dla ofiar wojny można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu tylko wtedy, gdy darowizny zostały przekazane za pośrednictwem określonych podmiotów, np. organizacji charytatywnych czy samorządów.
Za to firma, która założyła ekopasiekę, by budować świadomość ekologiczną i zwiększać ilość pszczół zapylaczy, dostała zielone światło. Fiskus stwierdził, że przez okazywanie szacunku dla środowiska naturalnego oraz najbliższego otoczenia przyrodniczego firma zyskuje lojalność kontrahentów, co przekłada się na stabilność relacji biznesowych i długoterminowe korzyści finansowe.
Gdzie tu logika?
- Zarówno firmy inwestujące w ekologię, jak i pomagające Ukraińcom argumentują podobnie: że ich działania są prospołeczne i klienci dobrze je odbierają. Nie ma powodów, żeby fiskus różnie je traktował - przekonują doradcy podatkowi.
Wynajmij cudzoziemcom mieszkanie i rozlicz wydatki w KUP
Pewna firma z branży transportowej zatrudnia kierowców - obcokrajowców, głównie z Ukrainy, Gruzji i Kirgistanu. Muszą oni załatwić wiele formalności, związanych z zatrudnieniem, co trwa nawet kilka tygodni. W tym czasie cudzoziemcy nie mieliby gdzie mieszkać, więc firma wynajmuje i opłaca dla nich mieszkania i domy jednorodzinne. Czy takie wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Tak - uznał fiskus. Przekonały go twierdzenia firmy, że między wydatkami na kwatery a przychodem z usług transportowych „istnieje nierozerwalny związek przyczynowo-skutkowy”.
Pieniądze na wakacje dla pracownika bez ZUS
Spółka chce wypłacić pracownikom świadczenie pieniężne na cele wypoczynkowe z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Prawo do niego miałby mieć każdy zatrudniony, ale wysokość ma zależeć od sytuacji materialnej i rodzinnej pracownika. Czy taki wakacyjny bonus podlega zwolnieniu ze składek na ubezpieczenie społeczne?
ZUS odpowiedział, że tak. Zgodnie z przepisami, podstawy wymiaru składek nie stanowią świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach ZFŚS. Cele takie muszą posiadać cechy działalności socjalnej.
Wsparcie nie może jednak być równe dla wszystkich. Wakacyjny bonus, którego wysokość ma być uzależniona od sytuacji materialnej i rodzinnej pracowników, spełnia ten warunek.
Czytaj więcej:
Zwrot kosztów sanatorium ze składkami
W innej interpretacji ZUS odpowiedział na pytanie, czy zwolnienie ze składek przysługuje, gdy pracodawca zwrócił pracownikowi 90 proc. kosztów pobytu w prywatnym sanatorium. Taką możliwość przewiduje obowiązujący w firmie układ zbiorowy.
Z przepisów wynika, że nie stanowią podstawy wymiaru składek korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy czy regulaminów wynagradzania, które polegają na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług.
Zdaniem ZUS uzyskana przez pracownika korzyść, o której mowa w przepisie, musi mieć charakter niepieniężny. Tymczasem zwrot części dokonanych już przez pracownika wydatków na sanatorium będzie miał formę pieniężną. A zatem zwolnienie ze składek nie przysługuje.
Firmy chcą ulg, ale boją się zmiany przepisów
Ministerstwo Finansów opublikowało dane, z których wynika, że zmalało zainteresowanie przedsiębiorstw ulgami podatkowymi: B+R (na badania i rozwój), IP BOX (5-proc. PIT dla twórców wartości intelektualnej w biznesie), na robotyzację, prototyp czy na ekspansję (obejmuje wydatki na promocję towarów).
Przedsiębiorcy chcą i potrzebują korzystać z tych preferencji podatkowych, lecz obawiają się, że przepisy, które je wprowadziły, przestaną obowiązywać. Pamiętają skutki Polskiego Ładu, który był nowelizowany, a przedsiębiorcy wielokrotnie musieli borykać się podatkowymi komplikacjami.
Czytaj więcej: