Aktualizacja: 17.03.2025 10:02 Publikacja: 25.02.2025 08:45
Foto: rp.pl/Weronika Porębska
Temat częściowego ograniczenia świadczenia 800 plus dla Ukraińców w Polsce to jak na razie jeden z głośniejszych tematów kampanii prezydenckiej. – Takie świadczenia jak 800 plus powinny należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą pracować, mieszkać i płacić w Polsce podatki – zadeklarował w styczniu Rafał Trzaskowski. Wkrótce premier Tusk poinformował, że ta propozycje „zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd” (acz wiadomo, że sprzeciwia się jej m.in. Lewica). Niebawem do Sejmu trafił też projekt ustawy autorstwa grupy posłów PiS, zakładający ograniczenie świadczenia 800 plus tylko do pracujących Ukraińców.
Żaden z 25 ekonomistów ankietowanych w ramach kolejnej rundy Panelu Ekonomistów „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” nie popiera idei tzw. dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców. – To ekstremalnie nieracjonalny pomysł – ocenia prof. Marek Góra z SGH.
Niemal dwie trzecie uczestników panelu ekonomistów „Rzeczpospolitej” jest przeciwko uzależnieniu wypłat z programu 800+ od tego, czy rodzice pracują. Przeważa pogląd, że jest on częścią systemu zabezpieczenia społecznego, a dodatkowy wymóg komplikowałby system.
Większość ekonomistów przepytanych przez „Rzeczpospolitą” w ramach kolejnej edycji panelu ekonomistów uważa, że Polska powinna podjąć prace nad wejściem do strefy euro po spełnieniu kryteriów konwergencji.
Wprowadzenie w Polsce do 2040 r. czterodniowego tygodnia pracy jest realne, acz obwarowane szeregiem warunków – wynika z panelu ekonomistów „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Symboliczna jest przewaga uczestników Panelu Ekonomistów „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, którzy ocenili, że RPP powinna obniżyć stopy procentowe jeszcze w pierwszej połowie 2025 r. Niemniej nie brak i głosów sugerujących, że polityka pieniężna w Polsce jest zbyt luźna.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Obrót narkotykami i oszustwa gospodarcze – w tym celują polskie gangi. Przestępcy „z importu” stawiają na pospolite nadużycia – wskazuje raport CBŚP za ubiegły rok.
Podwyższenie sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika, które posłowie dopisali „wrzutką”, nie zyskało akceptacji senatorów. Teraz ustawą zajmie się Sejm.
73 proc. opłacających składki Ukraińców nie ma 44 lat. Emeryturę pobiera tylko 8 tys. – mówi „Rzeczpospolitej” dr Janina Petelczyc, ekspertka ds. zabezpieczenia społecznego ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Tryb procedowania nad podwyższeniem sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Nie spełnia też oczekiwań Państwowej Inspekcji Pracy.
Publicysta Sławomir Sierakowski oraz amerykański historyk Timothy Snyder organizują zbiórkę na karetki wojskowe dla broniącej się przed Rosją Ukrainy. Do uzbierania jest 1,2 mln zł, ale na koncie zbiórki jest już ponad połowa tej kwoty.
Jeżeli 800 plus jest elementem, który pozwala wyrównać szanse społeczne, powinien być ograniczony tam, gdzie niepotrzebne jest ich wyrównywanie - stwierdził Rafał Brzoska prezes InPostu i szef zespołu ds. deregulacji.
Policja i inne służby nie radzą sobie ze zwalczaniem przestępczości, w tym cudzoziemskiej – uważa niemal połowa badanych w sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.
Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa planuje odebrać tymczasowy status prawny Ukraińcom, którzy uciekli przed wojną z Rosją - podaje agencja Reutera zaznaczając, że oznaczałoby to ryzyko deportacji dla prawie ćwierć miliona osób.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas