Pracownikowi wręczono wypowiedzenie umowy ?o pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Czy w związku z nabyciem uprawnień emerytalnych otrzyma także odprawę emerytalną? Czy przysługuje mu tylko jedno świadczenie – odprawa z tytułu zwolnień grupowych?
Pracownik ma prawo zarówno do odprawy emerytalnej, jak i do tej pieniężnej, o której mowa w ustawie z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych).
W myśl art. 921 § 1 k.p. pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty ?z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jednak ustawy szczególne albo inne akty indywidualnego prawa pracy mogą przyznawać prawo do wyższej odprawy emerytalnej.
Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego związek między rozwiązaniem stosunku pracy ?a nabyciem prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej może mieć zarówno charakter przyczynowy, czasowy, jak i funkcjonalny. Oznacza to, że prawo do odprawy emerytalnej powstaje także wtedy, gdy przejście na emeryturę nie było bezpośrednią przyczyną rozwiązania angażu. Tak uznał SN np. w wyroku z 8 grudnia 1993 r. (I PRN 111/93).
Artykuł 8 ustawy o zwolnieniach grupowych stanowi natomiast, że pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w zakresie grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości wynagrodzenia:
- ?jednomiesięcznego, jeżeli był zatrudniony ?u tego pracodawcy krócej niż dwa lata,
- ?dwumiesięcznego, jeżeli był zatrudniony ?u pracodawcy od dwóch do ośmiu lat,
- ?trzymiesięcznego, gdy pracował ponad osiem lat.
Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a jej wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Pod rządami poprzedniej ustawy ?z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy odprawa pieniężna nie przysługiwała m.in. pracownikowi, który nabył prawo do emerytury lub renty. Teraz to ograniczenie już nie obowiązuje i nabycie prawa do odprawy emerytalnej nie wyklucza prawa do odprawy pieniężnej ?z tytułu tzw. zwolnień grupowych.
Anna Telec, radca prawny, prowadzi kancelarię prawa pracy