Rozmiar zatrudnienia, jednak najwyżej do połówki etatu, pracodawca ma prawo ograniczyć z przyczyn niedotyczących pracowników na maksymalnie 6 miesięcy podczas 12 miesięcy od dnia podpisania umowy o wypłatę świadczeń z FGŚP. I to bez stosowania wypowiedzenia zmieniającego. Podwładnym należy się wówczas świadczenie z FGŚP i okrojone odpowiednio pobory – łącznie nie mniej niż minimalne wynagrodzenie miesięcznie.

Konkretnie za czas obniżenia wymiaru czasu pracy z powodów niedotyczących pracownika przysługują:

Ponadto przedsiębiorca uzyskuje z FGŚP środki na opłacenie składek społecznych należnych od pracodawcy za zatrudnionego, któremu obniżył wymiar czasu pracy na podstawie ustawy antykryzysowej (art. 5 ust. 3 tej ustawy).

Konieczna zgoda załogi

Aby wdrożyć w życie przestój ekonomiczny lub obniżenie wymiaru czasu pracy zgodnie z ustawą antykryzysową, przedsiębiorca musi ustalić obowiązujące w tym czasie warunki i tryb wykonywania pracy w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi (zoz). Gdy nie jest możliwe uzgodnienie porozumienia ze wszystkimi zoz, dokonuje tego tylko z reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a k.p. Jeśli u przedsiębiorcy nie działają zoz, uzgodnień dokonuje z przedstawicielami pracowników w trybie u niego przyjętym. W ten sposób strony muszą określić w układzie bądź w porozumieniu:

Nie trzeba przy tym stosować przepisów o wypowiedzeniu zmieniającym.