Pracodawcy budżetówki i więksi prywatni muszą tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Mogą się uwolnić od tego obowiązku po dochowaniu pewnych formalności. Mniejsze zakłady z sektora prywatnego mają wybór – albo tworzą fundusz socjalny, albo wypłacają podwładnym świadczenia urlopowe. Pod pewnymi warunkami im również wolno się uwolnić od tych powinności. Do końca maja zakłady prowadzące fundusz socjalny mają obowiązek przekazania na wyodrębnione konto funduszu 75 proc. odpisów podstawowych, a do końca września – resztę odpisów na fundusz i pozostałe zwiększenia.
W praktyce pracodawcy mają problemy z prawidłową rezygnacją z obowiązków socjalnych wobec załogi. Przekraczają terminy, nie uzgadniają ze związkami tego co powinni, źle wdrażają zmiany w życie. Nie mniej trudności napotykają przy stosowaniu kryterium socjalnego w przydziale świadczeń z funduszu. Przykładowo przyznają uprawnionym osobom bony socjalne o równej wartości. Jest to niepoprawne postępowanie, napiętnowane przez ZUS i fiskusa. Wskazane organy mają prawo zakwestionować takie świadczenia jako niepochodzące z funduszu socjalnego i zażądać od nich składek na ubezpieczenia i podatku dochodowego od osób fizycznych.
Przedstawiamy praktyczny komentarz do przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Podsumowuje on wyłącznie orzecznictwo sądowe oraz urzędowe interpretacje wydane w tej sprawie. Kwestie sprawiające najwięcej kłopotów ilustrujemy życiowymi przykładami. W ten sposób czytelnicy dowiedzą się m.in. jak wybrnąć z najczęściej występujących problemów przy naliczaniu odpisów na fundusz socjalny, kiedy przychody ze sprzedaży zakładowej bazy socjalnej muszą zasilić rachunek funduszu, czy pracodawca uchwala regulamin socjalny sam, czy przy współudziale związków zawodowych.
Sporo miejsca poświęcamy kwestiom składkowo-podatkowym. Wyjaśniamy zasady zwolnienia świadczeń urlopowych oraz świadczeń socjalnych ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz warunki, pod jakimi można zastosować ulgę podatkową do wsparcia przyznanego z funduszu socjalnego. Analizujemy kryteria wrzucenia przez firmę świadczeń urlopowych i odpisów na fundusz do kosztów uzyskania przychodów.
Przedstawiamy również sposób obliczenia pierwszej i drugiej raty na fundusz oraz dokonujemy ostatecznej korekty środków socjalnych. W tabelkach podsumowujemy najważniejsze obowiązki dotyczące prowadzenia funduszu oraz terminy. Zrobiliśmy również kalendarz „socjalnego" szefa, wymieniając poszczególne terminy obowiązujące pracodawcę obsługującego fundusz socjalny.
Zobacz inne zagadnienia omówione w poprzednich numerach Vademecum Kadry i Płace:
Kto i ile zapłaci za rozwiązanie umowy
Zasady zatrudniania pracowników sezonowych
Urlop wypoczynkowy - jak liczyć świadczenia za czas wakacji
Szczególna ochrona przed zwolnieniem z pracy
Nowe prawo zwiększa chaos w kadrach