- Angaż pracownicy uprawnionej do 26 dniu urlopu rozwiązuje się 31 marca 2011. Od 20 stycznia jest na wychowawczym. Czy za styczeń, luty i marzec należy się jej ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

– pyta czytelnik

Zasadą jest, że prawo do urlopu wypoczynkowego zależy od pozostawania w stosunku pracy, niezależnie od faktycznego świadczenia pracy.

Jeżeli zatem podwładny nie wykonywał pracy, bo chorował i pobierał wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy (nawet przez wiele miesięcy) albo świadczenie rehabilitacyjne, to także nabywa prawo do urlopu z pierwszym dniem kolejnego roku trwającego stosunku pracy.

Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 4 kwietnia 1995 (I PZP). Ponadto urlop przysługuje mu w pełnym należnym wymiarze.

W razie pobierania tych świadczeń nie stosuje się zasad dotyczących urlopu proporcjonalnego. Te okresy wlicza się też do okresu, od którego zależy wymiar urlopu. Tak samo należy potraktować urlop macierzyński.

Przykład 1

Od 1 stycznia do 7 marca 2010 pracownica pobierała zasiłek chorobowy. 8 marca 2010 urodziła dziecko i od tego dnia rozpoczęła urlop macierzyński.

Następnie przebywała na urlopie wypoczynkowym za 2009 i 2010 r. Miała prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego za rok 2010.

Przykład 2

Pracownik został zatrudniony na trzymiesięczny okres próbny. Pierwszego dnia uległ wypadkowi w drodze do pracy i nie przepracował ani jednego dnia.

Po rozwiązaniu angażu szef musi wypłacić mu ekwiwalent za urlop wypoczynkowy za trzy miesiące.

Wyjątkowo podwładny nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego, jeżeli nie pracował w związku z: urlopem bezpłatnym, wychowawczym, zdrowotnym, pobieraniem zasiłku dla bezrobotnych (mimo że okresy pobierania zasiłku i korzystania z urlopu wychowawczego wliczają się do okresu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu).

Wliczeniu do okresu pracy podlega jednak czas urlopu bezpłatnego szczególnego rodzaju, udzielonego np. pracownikowi młodocianemu na podstawie art. 205 § 4

kodeksu pracy

, działaczowi związkowemu na podstawie art. 25

ustawy z 23 maja 1991 o związkach zawodowych (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm.)

bądź na podstawie art. 174

1

k.p.

Radzimy czytelnikowi

Pracownicy z pytania nie przysługiwało 1 stycznia 2011 prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego, lecz proporcjonalnego. Dlatego że jej angaż rozwiązuje się w ciągu roku kalendarzowego, tj. 31 marca 2011 (art. 1551 § 1 pkt 1 k.p.).

1 stycznia 2011 nabyła więc prawo do 3/12 z 26 dni wypoczynku, czyli siedmiu dni. Ale wymiar ten trzeba skorygować ze względu na to, że przebywała na urlopie wychowawczym od 20 stycznia do 31 marca.

Styczeń 2011 traktuje się jako przepracowany w całości, bo niepełny miesiąc zatrudnienia zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca (art. 1552a § 2 k.p.). Natomiast za luty i marzec nie uzyskała prawa do urlopu wypoczynkowego.

Podsumowując, za ten okres pracy ma prawo do 1/12 z 26 dni urlopu wypoczynkowego, czyli trzech dni. Ponieważ nie może wykorzystać go w naturze, należy jej wypłacić ekwiwalent za trzy dni.

U pracownicy z pytania nie stosuje się art. 1552 k.p. Przepis ten dotyczy bowiem pracowników, którzy powracają w ciągu roku kalendarzowego do pracy u dotychczasowego pracodawcy, po trwającym co najmniej miesiąc urlopie bezpłatnym czy wychowawczym. Podwładna nie wróciła do pracy, jej umowa się rozwiązała.

Zobacz serwisy:

» Kadry i płace » Urlopy » Urlop wypoczynkowy » Obliczamy wymiar urlopu

» Kadry i płace » Wynagrodzenia » Wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop wypoczynkowy