[b]Odpowiada Maciej M. Bogucki radca prawny w Kancelarii Mamiński & Wspólnicy[/b]
Odpowiedzi na pytanie należy poszukiwać w regulacjach [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F3A3740C9C09B4076FEAE7B1083A7787?id=76037]kodeksu pracy[/link]. Zasady dotyczące sposobu dokonywania wypłat reguluje art. 86 k.p. Stosownie do jego brzmienia pracodawca jest zobowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Wypłaty dokonuje się w formie pieniężnej.
Częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy. Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.
Z przepisu tego wprost wynika, że zasadą jest dokonywanie wypłaty do rąk pracownika. Jakiekolwiek odstępstwa od tej reguły (w tym możliwość dokonywania wypłat na rachunek bankowy) muszą wynikać bezpośrednio z woli pracownika – np. w formie skierowanego do pracodawcy wniosku o dokonywanie wypłat w formie przelewu, z oznaczeniem numeru rachunku, na który wynagrodzenie powinno być przekazywane.
Możliwe jest także zwrócenie się przez pracownika z wnioskiem o dokonywanie wypłat w formie przekazu pocztowego. Istotne, że – zgodnie z treścią art. 86 § 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] – w każdym przypadku wola pracownika musi zostać wyrażona w formie pisemnej, co znajduje potwierdzenie także w tezie [b]wyroku Sądu Najwyższego z 24 września 2003 r. (I PK 324/02)[/b].
Pewne wątpliwości dotyczące ewentualnego obowiązku pracownika otwarcia rachunku mogą pojawić się w sytuacji, w której możliwość dokonywania wypłaty wynagrodzenia na taki rachunek przewidziana została bezpośrednio w treści zakładowego układu zbiorowego pracy. Ponieważ jednak art. 86 k.p. wskazuje jedynie na dopuszczalność innego niż do rąk własnych sposobu przekazywania wynagrodzenia, należy przyjąć, że nawet gdy możliwość wypłaty na rachunek przewidziano w regulacjach zakładowego układu zbiorowego pracy, dokonywanie wypłat w ten sposób będzie wymagało stosownego oświadczenia pracownika.
Nie ma on zatem obowiązku otwarcia rachunku bankowego, na który będzie mu wypłacane wynagrodzenie.
Co więcej, brak takiego rachunku nie może stanowić podstawy do odmowy dokonania wypłaty – w takim wypadku winna ona nastąpić w siedzibie pracodawcy do rąk pracownika.