[b]Nie[/b]. Co do zasady, wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej. Jednak kodeks pracy dopuszcza możliwość częściowego spełnienia wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna. Zgodnie z art. 86 § 2 k.p. jest to możliwe jedynie, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy.

Potwierdza to także [b]wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 11 marca 2009 r. (II SA/Go 17/09)[/b].

Zgodnie z art. 86 § 3 k.p. obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie. Zatem na wypłatę wynagrodzenia w formie bezgotówkowej generalnie potrzebna jest zgoda zatrudnionego.

Zgodnie z [b]wyrokiem Sądu Najwyższego z 24 września 2003 r. (I PK 324/02)[/b] wymaganie pisemnej zgody pracownika na bezgotówkową formę wypłaty wynagrodzenia za pracę (art. 86 § 3 k.p.) ma ściśle bezwzględnie obowiązujący charakter, a postanowienie regulaminu pracy dopuszczające ustną zgodę jest nieważne (art. 9 § 2 k.p.).

Pracownik może cofnąć zgodę na wypłacanie wynagrodzenia za pracę w inny sposób niż w formie pieniężnej do jego rąk lub zmienić dyspozycję w tym zakresie i takie zachowanie nie narusza obowiązku lojalności wobec pracodawcy.

Wyjaśnił to [b]SN w wyroku z 21 lutego 2002 r. (I PKN 917/00)[/b].

[i]Podstawa prawna:

– art. 86 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]