Od 1276 zł, czyli kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującej do końca 2009 r. Wynagrodzenie przysługuje bowiem za pracę wykonaną (art. 80 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link].). A jego wysokość jest ustalana według reguł obowiązujących w tym czasie. Nie ma tu nic do rzeczy termin wypłaty. Pracodawca ma bowiem prawo ustawić go na jeden z pierwszych dziesięciu dni kolejnego miesiąca za miesiąc poprzedni (art. 85 § 2 k.p.).

Zmiana wysokości minimum ustawowego od 1 stycznia powoduje, że nową stawkę pracodawca ma obowiązek zastosować począwszy od wynagrodzenia za ten miesiąc. A wypłaci ją w tej wysokości dopiero w lutym za styczeń.

[srodtytul]Która kwota wolna: nowa czy stara[/srodtytul]

[b]- A jaką kwotę wolną od potrąceń zostawić pracownikowi, gdy wypłacamy pensję grudniową w styczniu kolejnego roku: z 2009 r. czy 2010 r.?[/b]

W takim wypadku – moim zdaniem – trzeba zastosować kwotę wolną od potrąceń obowiązującą do końca 2009 r. Zmiana kwoty wolnej nastąpi bowiem dopiero od 1 stycznia 2010 r. i będzie miała zastosowanie do wynagrodzeń począwszy od tego miesiąca. Zatem nowa kwota wolna od potrąceń powinna obowiązywać przy wynagrodzeniu za styczeń wypłacanym w lutym. Jednak pracodawca może postąpić według zasady uprzywilejowania pracownika i użyć nowej kwoty wolnej, która jest korzystniejsza dla pracownika.

[srodtytul]Jakie dane składkowo-podatkowe[/srodtytul]

[b]- Czy grudniową pensję netto, która będzie wypłacana w styczniu, liczymy według przepisów o ubezpieczeniach i podatkach, obowiązujących od nowego roku?[/b]

Rzeczywiście, tak. Dlatego że przychód pracownika powstaje wtedy, gdy pieniądze są wypłacane lub stawiane do jego dyspozycji (por. art. 11 ust. 1 updof).

Zatem obowiązujące tego właśnie dnia dane podatkowe bierzemy pod uwagę, licząc wynagrodzenie netto. Zresztą składki ZUS również, bo przychód jest w nich definiowany według przepisów podatkowych (art. 4 pkt 9 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=01E934F8E8C52292F23E32182E640DF4?n=1&id=184677&wid=327789]ustawy systemowej[/link]).

[b]Uwaga: w przyszłym roku obowiązują te same składki ZUS, koszty uzyskania przychodów i skala podatkowa co w tym roku.[/b]

[srodtytul]Ile ma zostać nowicjuszowi[/srodtytul]

[b]- Od grudnia zatrudniliśmy osobę, dla której jest to pierwsza praca zawodowa w życiu. Wypłacamy jej 80 proc. minimalnej pensji. A ile mielibyśmy jej zostawić przy zajęciach komorniczych?[/b]

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. A to dlatego, że resort pracy uważa, że jeśli pracownik w pierwszym roku pracy jest zatrudniony na cały etat, to przysługuje mu pełna kwota wolna od potrąceń (patrz tekst [link=http://www.rp.pl/artykul/62979.html]"Pensja osoby z krótkim stażem nie do ruszenia"[/link]).

Z kolei zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy powinno być to 80 proc. tej kwoty, bo tylko 80 proc. minimalnego wynagrodzenia taki pracownik ma zagwarantowane (zobacz [b][link=http://www.rp.pl/artykul/153244.html]stanowisko Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy nadesłane 16 października 2007 r., GPP-416-4560-465/07/PE[/link][/b]).

[srodtytul]Czy tylko zasadnicze[/srodtytul]

[b]- Czy wzrost gwarantowanego przez państwo poziomu wynagrodzenia oznacza, że musimy podnieść pensje zasadnicze?[/b]

Niekoniecznie. Choć taki obowiązek powstaje, jeżeli pracownik jest wynagradzany wyłącznie pensją zasadniczą i nie otrzymuje innych składników wynagrodzenia. W każdym innym wypadku, ustalając, czy pracownik otrzymuje co najmniej minimum ustawowe, musimy sumować składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, które zostały zaliczone do wynagrodzeń osobowych przez Główny Urząd Statystyczny (art. 6 ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=167521]ustawy o minimalnym wynagrodzeniu[/link]).

Odpowiednią listę znajdziemy w załącznikach do objaśnień do formularzy Z-06, Z-03 pod adresem[link=http://form.stat.gov.pl/formularze/2009/index.htm]http://form.stat.gov.pl/formularze/2009/index.htm[/link]. Znajdują się na niej m.in. wynagrodzenia zasadnicze, dodatki do wynagrodzenia (np. stażowe czy za warunki pracy), premie i nagrody, wynagrodzenie chorobowe.

Pamiętajmy jednak o wyłączeniach przewidzianych w art. 6 ust. 5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Przepis ten każe pomijać nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne i rentowe oraz wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, mimo że są na liście GUS.

[srodtytul]Co z dodatkiem za pracę w nocy[/srodtytul]

[b]- A czy do minimalnej stawki zalicza się dodatek za pracę w nocy?[/b]

[b]Ze stanowisk [link=http://www.rp.pl/artykul/77510,273942_Stanowisko_Ministerstwa_Pracy_i_Polityki_Spolecznej_z_6_marca_2009_r__w_sprawie_minimalnego_wynagrodzenia.html]Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 6 marca 2009 r. w sprawie minimalnego wynagrodzenia[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/artykul/300973.html]Głównego Inspektoratu Pracy z 6 kwietnia 2009 r. (GPP-471-4560-25/09/PE/RP)[/link][/b] wynika, że tak. I to mimo szczególnego charakteru tego dodatku. Stanowi on przecież rekompensatę za pracę w warunkach uciążliwych (nocnych), zakłócających normalny biologiczny rytm człowieka.