[b]Pracowałem w firmie od października 2005 r., a od marca 2007 r. na czas nieokreślony. 31 lipca 2009 r. pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia (będę przez ten czas normalnie pracować) z powodu likwidacji stanowiska pracy. Czy w tej sytuacji należy mi się dodatkowo odprawa (dwumiesięczne wynagrodzenie)? Czy przy ewentualnym skróceniu okresu wypowiedzenia do jednego miesiąca i otrzymaniu wynagrodzenia za dwa pozostałe miesiące też należy się odprawa? [/b]
Odpowiedź na oba pytania jest uzależniona od wielkości firmy, w której czytelnik pracuje. [b] Jeżeli zatrudnia ona co najmniej 20 pracowników, wtedy odprawa pieniężna powinna być wypłacona.[/b] Wynika to z art. 8 w zw. art. 1[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4302B568B28B391701702A97CD3C2D84?id=169524] ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.)[/link], czyli tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych.
[b]Odprawa należy się w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia[/b], a oblicza się ją według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy (art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych).
Nie ma przy tym znaczenia, że przez cały okres wypowiedzenia pracownik będzie pracował i otrzymywał w zamian wynagrodzenie. Odprawa jest bowiem rekompensatą za utratę pracy, uzasadnioną przyczynami leżącymi wyłącznie po stronie pracodawcy (tu likwidacja stanowiska pracy), który ma co najmniej 20-osobową załogę.
Oznacza to również, że [b]należy się także w razie skrócenia trzymiesięcznego wypowiedzenia do miesiąca i wypłaty za pozostałe dwa miesiące odszkodowania[/b] (art. 36[sup]1[/sup] § 1 kodeksu pracy oraz art. 8 ustawy o zwolnieniach grupowych).
Powinna być wypłacona bez względu na to, czy pracownik traci posadę w ramach zwolnień grupowych, czy w trybie indywidualnym na podstawie art. 10 ustawy o zwolnieniach grupowych.
[b]Jeśli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, wtedy zwolnionemu odprawa pieniężna się nie należy.[/b]
Nie ma on bowiem obowiązku stosowania przepisów ustawy o zwolnieniach grupowych, nawet jeśli rozstaje się z podwładnym z powodów, które od tego podwładnego są niezależne.