[b]Przyjęliśmy do pracy nową osobę. Pracownik ten, podając dane osobowe, oświadczył, że nie ma swojego konta bankowego i chce, żeby pensja wpływała na rachunek jego narzeczonej. Złożył w tym celu podanie na piśmie. Szef boi się, czy przychylenie się do podania nie będzie oznaczało, że podwładny zrzeka się honorarium? Czy możemy dokonywać wpłat na wskazane konto?[/b]

[b]Tak.[/b] Faktycznie pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę. Mówi o tym art. 84 k.p. Natomiast zgodnie z art. 86 § 1 k.p. pracodawca ma wypłacać je w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Jednak konieczność wypłacenia wynagrodzenia może być spełniona w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

Pozwala na to art. 86 § 3 k.p. Oznacza to, że zatrudniony może wskazać konto bankowe własne lub innej osoby jako właściwe do „odbioru” pensji, a szef będzie musiał przelać na nie pieniądze należne za wykonaną pracę.

Co więcej, w przypadku wypłat gotówkowych pracownik może też upoważnić inną osobę, więc i narzeczoną, do odbioru wynagrodzenia. Powinien wystawić jej stosowne pełnomocnictwo w tym zakresie. Taki dokument musi jasno określać dane osoby upoważnionej. Powinno też z niego wyraźnie wynikać, że dotyczy odbioru wynagrodzenia za pracę. Może być umocowaniem jednorazowym lub stałym.

[i]Podstawa prawna: art. 86 § 3 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy (tekst. jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]