[b]Tak.[/b] Co do zasady roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Taka reguła wynika z art. 291 § 1 kodeksu pracy. Terminy przedawnienia nie mogą być ani skracane, ani przedłużane przez czynność prawną. Roszczenia przedawnionego nie można dochodzić.

Ale ten, przeciwko komu roszczenie przysługuje, ma prawo zrzec się korzystania z przedawnienia. Przy czym zrzeczenie takie musi być dokonane po upływie przedawnienia. W przeciwnym razie będzie nieważne.

Zrzeczenie się przedawnienia jest oświadczeniem woli, które może być złożone w sposób wyraźny lub dorozumiany.

Za dorozumiane zrzeczenie się przedawnienia można przyjąć w szczególności spełnienie przedawnionego roszczenia. Jego uznanie po upływie terminu przedawnienia lub zawarcie ugody, w której dłużnik zobowiązuje się spełnić przedawnione roszczenie w całości lub w części.

Zatem, o ile faktycznie termin do dochodzenia przez pracownika wypłaty zaległej premii już minął, to pracodawca nie chcąc korzystać z przedawnienia, może się go zrzec w sposób dorozumiany przez zapłatę należności.

[i]Podstawa prawna:

– art. 291 – 292 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]