Reklama
Rozwiń

500 plus a widmo podwyżek płac i zasada równego traktowania w sferze wynagrodzeń

Zdarza się, że pracownicy oponują przeciw podniesieniu im wynagrodzenia z obawy przed utratą 500+. Pracodawcy pozostaje to udokumentować i liczyć na brak zarzutów o nierówne traktowanie zatrudnionych.

Publikacja: 09.11.2017 06:00

500 plus a widmo podwyżek płac i zasada równego traktowania w sferze wynagrodzeń

Foto: Fotolia

Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, uzależniająca prawo do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko od poziomu dochodu na członka rodziny (800 zł), to nieustające źródło inspiracji zachowań dziwnych dla otoczenia, ale racjonalnych z punktu widzenia beneficjentów tego świadczenia. Giełda pomysłów – jak go w określonych sytuacjach nie utracić, czyli jak pozostać ubogim, działa pełną parą.

Najgorzej bywa, gdy pracodawca zastosuje broń masowego rażenia, tj. powszechne podwyżki wynagrodzeń. Wprawdzie nikt nie musi się godzić na podwyżkę. W końcu to zmiana warunków umowy o pracę wymagająca – w braku zgody pracownika – wypowiedzenia zmieniającego. Jednak jest jeden aspekt tej sprawy, którego pracodawca dokonujący regulacji płac nie może pomijać, jeżeli dba o własne bezpieczeństwo. To zasada równego traktowania w sferze wynagrodzeń, nakazująca płacenie tak samo za taką samą pracę (art. 18

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Płace
Więcej pieniędzy dla firm zatrudniających niepełnosprawnych jednak od lipca 2024
Płace
Nadchodzi rewolucja w ogłoszeniach o pracę. Koniec z tajemnicą wynagrodzeń
Płace
Rząd idzie na ustępstwa w sprawie płacy minimalnej. Co się zmieni
Płace
Od dodatku motywacyjnego też trzeba naliczyć wpłaty do PPK
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Płace
Związki zadowolone z reformy płacy minimalnej. Ale…
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku