Aktualizacja: 09.04.2016 16:28 Publikacja: 09.04.2016 13:30
Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier
Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na jedno z tych świadczeń, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Przy czym prawo do odprawy można nabyć tylko jeden raz (art. 921 k.p.).
Odprawa emerytalna/rentowa ma charakter świadczenia socjalnego związanego z przejściem pracownika na rentę lub emeryturę. Na celu ma ułatwienie mu przystosowania się do nowych warunków życiowych. Przejście na świadczenie emerytalno-rentowe nie musi być przy tym jedyną, wyłączną i bezpośrednią przyczyną rozwiązania stosunku pracy. Odprawa przysługuje bowiem z uwagi na fakt przejścia na jedno z tych świadczeń niezależnie od przyczyn, które legły u podstaw rozwiązania stosunku pracy.
Kwoty miesięcznego dofinansowania z PFRON do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami mają zostać podwyższone od lipca, a nie od stycznia 2025 roku.
Jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu posłowie Koalicji Obywatelskiej złożą projekt ustawy, wprowadzający obowiązek podania widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę - informuje radio RMF FM.
Minimalne wynagrodzenie za pracę nie będzie jednak równe pensji zasadniczej.
Od dodatku motywacyjnego przysługującego pracownikom m.in. pomocy społecznej odprowadzane są składki ZUS i podatek dochodowy. Należy od niego także naliczać i odprowadzać wpłaty do PPK. Tak jak od każdego innego składnika wynagrodzenia, od którego naliczane są składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Podwyższenie kar to za mało, aby ograniczyć naruszenia praw pracowników. Potrzebne są przede wszystkim rutynowe i niezapowiedziane kontrole inspekcji pracy.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Renta socjalna przysługuje – na określonych warunkach – osobom całkowicie niezdolnym do pracy ze względu na naruszenie sprawności organizmu. Jakie są aktualne warunki przyznawania renty socjalnej? Co zmieni się w 2025 roku?
Pracownikowi, który korzysta z firmowego roweru, trzeba naliczyć przychód według cen z wypożyczalni. Nie można go zmniejszyć o koszty – uznał fiskus.
Przygotowywane przez pracodawców przyszłoroczne budżety wynagrodzeń przewidują niższe tempo wzrostu płac niż w bieżącym roku. W części branż pensje będą jednak rosły w dwucyfrowym tempie.
Wynagrodzenia sędziów i prokuratorów od lat są na tym samym poziomie. Funkcjonuje bowiem ustawowo gwarantowany mechanizm powiązania ich pensji. Ale to może się zmienić. Najnowsze propozycje ministra finansów mogą wprowadzić zmiany dla prokuratorów.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w Polsce w październiku o 10,2 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). To lekko powyżej konsensusu prognoz. Zgodnie z przewidywaniami znów spadło zatrudnienie w sektorze.
Złożony ostatnio w Sejmie poselski projekt ustawy może przyspieszyć wdrożenie kluczowych zapisów unijnej dyrektywy o jawności i równości wynagrodzeń.
Wbrew zapowiedziom i oczekiwaniom pracodawców, kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych nie zostaną podniesione od 1 lipca 2024 r. Z projektu wyrzucono możliwość wstecznego ubiegania się o wsparcie.
Czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca może finansować paczki, karty przedpłacone oraz spotkania świąteczne? Czy wartość tych świadczeń zawsze trzeba różnicować?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas