Osoba zatrudniona w wieku 55+ zostaje zapisana do PPK na swój wniosek

Pracownik, który osiągnął 55. rok życia i ma mniej niż 70 lat, jeśli chce zacząć oszczędzać w PPK, musi złożyć pracodawcy wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK. Po „zapisaniu” do PPK może oszczędzać w tym programie, jak długo chce i ma wpływ na to, jak lokowane są jego środki.

Publikacja: 14.04.2023 13:21

Osoba zatrudniona w wieku 55+ zostaje zapisana do PPK na swój wniosek

Foto: Adobe Stock

Osoba zatrudniona, która osiągnęła 55. rok życia, może zostać „zapisana” do PPK wyłącznie na swój wniosek – składa ona pracodawcy wniosek o zawarcie w jej imieniu i na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK. Do PPK nie można „zapisać” osoby, która ukończyła 70. rok życia. Jeżeli pracownik wkrótce kończy 70 lat, umowę o prowadzenie PPK można zawrzeć dla niego najpóźniej w przededniu 70. urodzin.

Przykład: Pracownik, zatrudniony po raz pierwszy u danego pracodawcy 3 kwietnia, kończy 70 lat 30 maja. Już w pierwszym dniu zatrudnienia pracownik złożył pracodawcy wniosek o zawarcie w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK. Pracodawca może zawrzeć dla niego tę umowę najwcześniej 17 kwietnia (15. dnia zatrudnienia), a najpóźniej 29 maja, w przeddzień 70. urodzin pracownika.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Płace
Więcej pieniędzy dla firm zatrudniających niepełnosprawnych jednak od lipca 2024
Płace
Nadchodzi rewolucja w ogłoszeniach o pracę. Koniec z tajemnicą wynagrodzeń
Płace
Rząd idzie na ustępstwa w sprawie płacy minimalnej. Co się zmieni
Płace
Od dodatku motywacyjnego też trzeba naliczyć wpłaty do PPK
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Płace
Związki zadowolone z reformy płacy minimalnej. Ale…