Tak wynika z projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, który trafił właśnie do konsultacji. Rząd musi zmienić zasady ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia, bo wymusza to unijna dyrektywa 2022/2041 w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE.
Nowe stare zasady i dodatkowa aktualizacja minimalnej pensji
W kwestii zasad corocznego podwyższania płacy minimalnej nowa ustawa zawiera w dużej mierze dotychczas obowiązujące rozwiązania (w tym m.in. gwarancję, że musi ona wzrosnąć co najmniej o wskaźnik inflacji). W tym zakresie zmiany mają głównie doprecyzowujący charakter.
Projektodawcy chcą jednak, aby oprócz tego raz na cztery lata była dokonywana aktualizacja pensji minimalnej m.in. w oparciu o jej siłę nabywczą, ogólny poziom wynagrodzeń, stopę wzrostu pensji, czy relacji wysokości minimalnego wynagrodzenia do przeciętnego.
Czytaj więcej:
Wynagrodzenie zasadnicze co najmniej jak płaca minimalna
W przepisach zakłada się też wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę jako wynagrodzenia zasadniczego. Projektodawca rezygnuje tym samym z zamkniętego katalogu składników, które nie wliczają się do najniższej pensji. W efekcie nie będą do niej wliczane np. premie i nagrody.
- Celem wprowadzenia ww. zmiany jest zapewnienie bardziej sprawiedliwego i przejrzystego kształtu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz przywrócenie motywacyjnego charakteru poszczególnym składnikom wynagrodzenia (np. dodatkowi funkcyjnemu, premii, nagrodzie, dodatkowi specjalnemu i innym dodatkom), które obecnie często stanowią uzupełnienie do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę – wskazuje ministerstwo pracy w uzasadnieniu projektu.
Czytaj więcej
Zmiana zasad ustalania minimalnego wynagrodzenia może być kolejnym elementem dzielącym koalicję r...
- W takich przypadkach dodatki te przestały pełnić rolę gratyfikacji i uznania pracownika za posiadane przez niego np. doświadczenie zawodowe, sprawowanie dodatkowych funkcji czy też uzyskane wyniki w pracy – dodaje resort.
Pojawia się jednak pytanie jak firmy poradzą sobie z nowym wymogiem i jak wpłynie on na strukturę płac.
Etap legislacyjny: Projekt skierowany do konsultacji