Jestem etatowym nauczycielem akademickim na uczelni państwowej. Przez kilka miesięcy ubiegłego roku byłem na zwolnieniu lekarskim spowodowanym wypadkiem w pracy. Otrzymywałem w tym czasie 100-proc. wynagrodzenie chorobowe. Czy to prawda, że nie należała mi się nagroda roczna, tzw. trzynastka? – pyta czytelnik.

Nagroda nie przysługuje, jeśli zwolnienie lekarskie i – co za tym idzie – nieobecność nauczyciela akademickiego w pracy trwały długo, np. powyżej sześciu miesięcy. Nie ma tu znaczenia fakt, że niedyspozycję zdrowotną wywołał wypadek w pracy i za ten okres pracownik otrzymywał wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100 proc.

Tzw. trzynastka należy się bowiem temu, kto faktycznie przepracował u jednego pracodawcy ze sfery budżetowej przynajmniej sześć miesięcy w roku kalendarzowym. Tak stanowi art. 2 ust. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1144). Przepisy nie wymagają, aby minimalny staż uprawniający do tego świadczenia był ciągły.

Skoro zatem ma to być rzeczywiście przepracowany okres, nie wlicza się do niego dni, kiedy etatowiec nie świadczył zadań, np. podczas urlopu macierzyńskiego, urlopu szkoleniowego czy choroby. Wyjątkiem są okresy przebywania podwładnego na urlopie wypoczynkowym oraz zwolnienia od pracy na czas kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej. Te uwzględnia się w stażu gwarantującym nabycie dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Aby sprawdzić, czy zatrudniony uzyskał minimalny staż uprawniający do trzynastki, od łącznej liczby dni kalendarzowych zatrudnienia w weryfikowanym roku odejmuje się dni nieświadczenia pracy odbierające prawo do tej należności. U pracownika z pytania chodzi o okresy zwolnienia lekarskiego (uchwała Sądu Najwyższego z 7 lipca 2011 r., III PZP 3/11). Ważne jest przy tym prawidłowe ustalenie tego okresu i właściwe zastosowanie przepisów o liczeniu terminów. >patrz ramka.

Dni aktywności

Przy sprawdzaniu, czy zatrudniony osiągnął minimalny staż zapewniający trzynastkę, stosuje się art. 114 kodeksu cywilnego, w świetle którego miesiąc obejmuje 30 dni. Skoro tak, to minimalny staż trzynastkowy to 180 dni (30 dni x 6 miesięcy). Aby pracownik osiągnął wymagane 180 dni pracy, od łącznej liczby dni kalendarzowych jego zatrudnienia (wliczając w to urlop wypoczynkowy, niedziele, święta i dni wolne z racji pięciodniowego tygodnia pracy) odejmuje się dni przez niego nieprzepracowane.