Jednym z najbardziej popularnych sposobów redukcji kosztów związanych z zatrudnianiem jest obniżenie wynagrodzeń za pracę. Tu pracodawcy mają zasadniczo dwa rozwiązania:

Każda z tych metod wymaga określonego trybu postępowania.

Wypowiedzenie / porozumienie zmieniające

Obniżenie załodze wynagrodzeń, polegające np. na zmniejszeniu wysokości premii lub likwidacji składnika płacowego, w drodze porozumień lub wypowiedzeń zmieniających, wiąże się z dość dużym nakładem pracy ze strony zakładu. Pracodawca musi bowiem zaproponować każdemu podwładnemu nowe warunki płacy. Propozycja taka powinna mieć formę pisemną, choć przy porozumieniu stron nie jest to warunek bezwzględny.

Gdy pracownik i pracodawca zgadzają się na zmianę angażu, mogą w dowolnym czasie zawrzeć porozumienie, podpisując np. aneks do tej umowy. Te postanowienia wchodzą w życie od daty w nim określonej, a jeśli jej nie wskazano – od dnia podpisania aneksu.

Bardziej skomplikowaną opcją redukcji pensji jest wypowiedzenie zmieniające. Dokonując go, trzeba stosować przepisy o wypowiadaniu umów. Chodzi tu m.in. o obowiązek zachowania okresu wypowiedzenia, konsultacji ze związkami zawodowymi (jeśli w firmie takie działają), a także przestrzegania ograniczeń dotyczących możliwości wypowiadania angaży uregulowanych w kodeksie pracy (w tym norm ochronnych). Ponadto gdy wypowiedzenie zmieniające dotyczy umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, trzeba wskazać przyczynę uzasadniającą to wymówienie.

Jeśli podwładny odmówi przyjęcia zaoferowanych mu nowych warunków pracy, angaż rozwiąże się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia.

W piśmie wypowiadającym należy:

Zawieszenie regulacji zakładowych

Aby skorzystać z zawieszenia wewnątrzzakładowych przepisów odnoszących się do spraw płacowych, pracodawca musi zawrzeć porozumienie z zakładową organizacją związkową, a gdy jej nie ma – z przedstawicielami załogi wybranymi w sposób zwyczajowo przyjęty w zakładzie. Ten tryb obniżania pensji wymaga najczęściej uprzedniej zmiany:

Pracodawca, u którego nie obowiązuje układ zbiorowy pracy, a także zatrudniający mniej niż 20 pracowników, może zawiesić niektóre warunki zawartych umów o pracę. Niezbędne jest tu porozumienie z przedstawicielstwem pracowników wyłonionym w trybie przyjętym u pracodawcy.

Zawieszenie zakładowych przepisów płacowych pozostaje w zgodzie z prawem, jeżeli:

Wady

Korzyści