Gdzie zgłasza się pracownik po wypłatę zaległych wynagrodzeń, gdy jego pracodawca ogłosił upadłość? Do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

Ale ten nie wypłaci każdego świadczenia, a te, które wypłaci, będzie limitował.

Wszystko za sprawą ustawy z 29 grudnia 1993 o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU z 2002 r. nr 9, poz. 85 ze zm., dalej ustawa).

Lista należności

Zgodnie z art. 12 ust. 2 tej ustawy FGŚP wypłaca wyłącznie następujące należności główne (bez odsetek):

• wynagrodzenie za pracę – za okres nie dłuższy niż trzy miesiące,

• przysługujące pracownikowi na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy:

– wynagrodzenie za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, za czas niewykonywania pracy (zwolnienia od pracy) i innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy – za okres nie dłuższy niż trzy miesiące,

– wynagrodzenie za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby (art. 92 kodeksu pracy) – za okres nie dłuższy niż trzy miesiące,

– wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego – za  okres nie dłuższy niż trzy miesiące,

3438,21 zł

to maksymalna wartość zaległych świadczeń wypłacanych przez FGŚP za miesiąc dla każdego z nich; przy ustawowej odprawie z tytułu zwolnień grupowych kwota ta może wzrosnąć dwu- lub trzykrotnie, jeśli do takiej wysokości świadczenia pracownik ma prawo

– odprawa pieniężna przysługująca na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tzw. ustawowa odprawa z tytułu zwolnień grupowych), jeżeli koniec zatrudnienia nastąpił w okresie nie dłuższym niż dziewięć miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy lub w okresie nie dłuższym niż cztery miesiące po tej dacie,

– ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należny za rok kalendarzowy, w którym ustał stosunek pracy, jeżeli nastąpiło to w okresie nie dłuższym niż dziewięć miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy,

– odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia (art. 36

1

§ 1 k.p.), jeżeli ustanie stosunku pracy nastąpiło w okresie nie dłuższym niż dziewięć miesięcy poprzedzających datę wystąpienia niewypłacalności pracodawcy lub maksymalnie w ciągu czterech miesięcy po tej dacie,

– dodatek wyrównawczy z tytułu obniżenia wynagrodzenia na skutek przeniesienia pracownika do innej pracy z przyczyn zdrowotnych albo choroby zawodowej (art. 230 i 231 k.p.) za okres nie dłuższy niż trzy miesiące.

Przykład

Zakładowy układ zbiorowy pracy przewiduje prawo pracowników do dodatkowych odpraw pieniężnych z tytułu zwolnień grupowych w wysokości od 6 do 12 miesięcznych wynagrodzeń (w zależności od stażu pracy), nagród jubileuszowych po przepracowaniu 20 lat oraz dodatkowych wynagrodzeń rocznych (tzw. trzynastki).

Czy można złożyć wniosek do FGŚP o wypłatę tych świadczeń? Nie, bo nie są umieszczone na liście należności wypłacanych przez ten urząd. On realizuje jedynie ustawowe odprawy z tytułu zwolnień grupowych.

Innych odpraw, przyznanych pracownikom przez przepisy wewnątrzzakładowe (np. układy zbiorowe pracy, regulaminy wynagradzania, pakiety socjalne), nie ma prawa wypłacać, podobnie jak np. nagród jubileuszowych, premii czy bonusów.

Potrzebna inicjatywa

FGŚP wypłaca świadczenia na wniosek pracodawcy albo pracownika.

Tak wynika z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 28 lutego 2007 w sprawie wykazów, wniosków i wypłat świadczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (DzU nr 53, poz. 356 ze zm.).

Gdy pracodawca ogłasza upadłość, zwykle to zatrudnieni realizują ten obowiązek, ponieważ ani firma, ani syndyk nie sporządzili zbiorczego wykazu niezaspokojonych roszczeń pracowniczych.

Taki wniosek należy złożyć nie wcześniej niż po upływie jednego miesiąca i dwóch tygodni od daty wystąpienia niewypłacalności pracodawcy.

Wniosek indywidualny pracownik składa w formie pisemnej w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

Dołącza do niego:

• dowody uzasadniające skorzystanie przez wnioskodawcę ze świadczeń: świadectwo pracy, umowę o pracę, zaświadczenie od pracodawcy o niewypłaconych świadczeniach,

• wyrok z klauzulą wykonalności, postanowienie komornika o   umorzeniu egzekucji z powodu jej bezskuteczności, pozew przeciwko pracodawcy – w przypadku prowadzenia postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Wszystkie dokumenty przedstawia w oryginałach lub ewentualnie ich kopie, ale z oryginałami do wglądu. W samym wniosku wskazuje zawsze kwoty brutto, a FGŚP wypłaci je w wartościach netto, bo odprowadza podatek i składki na ubezpieczenie emerytalno- rentowe.

Bądź doinformowany

Wnioski o wypłatę świadczeń składa się do biura terenowego FGŚP, właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy. Ich adresy znajdują się na stronie internetowej :

www.fgsp.gov.pl

lub

http://bip.fgsp.gov.pl

.

Wszelkie potrzebne informacje można również uzyskać dzwoniąc na infolinię FGŚP pod numer 0801 504 554.

Autorka jest radcą prawnym w Kancelarii Prawnej Squire Sanders Święcicki Krześniak

Czytaj też:

 

Zobacz

»

Kadry i płace

»

Wynagrodzenia

»

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych